UPC Polska od 2003 roku realizuje działania e-Akademii. W ramach akcji, we współpracy z Partnerami społecznymi i lokalnymi, realizujemy działania edukacyjne zwiększające kompetencje cyfrowe Polaków w każdym wieku.
Warsztaty
UPC od 2007 roku realizuje przedsięwzięcia edukacyjne zmierzające do budowania i poszerzania kompetencji cyfrowych. W ramach projektu „Bezpieczne dzieci to wyedukowani dorośli” realizuje autorski program bezpłatnych warsztatów z bezpieczeństwa w sieci dla rodziców, nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy i harcerzy. Warsztat daje opiekunom dzieci wiedzę o zasadach mądrego i bezpiecznego poznawania Internetu. Dzięki niemu dowiadują się jak rozwijać pasje, uczyć się i korzystać z rozrywki jednocześnie zachowując się ostrożnie i rozsądnie. Podczas spotkania otrzymują oni również zestaw informacji o tym, jak należy rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w sieci oraz jakie narzędzia mogą pomóc im chronić najmłodszych użytkowników sieci.
Uczestnicy warsztatu mogą samodzielnie organizować później spotkania z rodzicami, kolegami etc. by dzielić się wiedzą na temat bezpieczeństwa w sieci.
Partnerem programu jest Związek Harcerstwa Polskiego.
W warsztatach wzięło dotychczas udział kilkanaście tysięcy dorosłych.
Serwis www
UPC udostępnia najważniejsze informacje o bezpieczeństwie w sieci, które dziecko może poznać wraz z rodzicem na portalu http://esafetykit.net. Serwis internetowy przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i rodziców i nauczycieli. Aplikacja zachęca dzieci do rozważnego korzystania z Internetu, przekazując wiedzę w przyjemny i angażujący sposób.
Gotowe do pobrania kolorowe animacje, gry, quizy i tapety, pomagają dzieciom zapamiętać najważniejsze kwestie związane z korzystaniem z sieci. Natomiast pliki przeznaczone dla rodziców i nauczycieli służą za podstawę do rozmów z najmłodszymi o Internecie i dostarczają ciekawych materiałów do zajęć na ten temat.
Serwis został opracowany na podstawie podręcznika dla całej rodziny wydanego przez Insafe i Liberty Global/UPC w roku 2008.
Certyfikat UKE
UPC Polska decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jako pierwszy operator telekomunikacyjny w Polsce, otrzymało Certyfikat UKE w kategorii Bezpieczny Internet. Certyfikat przyznawany jest firmom, które świadczą najwyższej jakości usługi oraz działają na rzecz bezpieczeństwa w Internecie.
Partnerzy
W ramach współpracy z Związkiem Harcerstwa Polskiego, UPC organizuje szkolenia dla kadry instruktorskiej ZHP, podczas których harcerze poznają zagadnienia nt. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Wspólna realizacja programu społecznego e-Akademia zakłada również udostępnienie harcerzom pracowni internetowych UPC oraz materiałów edukacyjnych do prowadzenia kursów dla dzieci i młodzieży z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Wspólna akcja UPC i ZHP została objęta patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
UPC aktywnie włączyło się do współprowadzenia warsztatów nt. bezpieczeństwa młodzieży w Internecie podczas konferencji dla nauczycieli informatyki szkół podstawowych i gimnazjów, organizowanych przez Wydawnictwo Szkolne PWN w 2009 i 2010 roku. Konferencje odbyły się w największych miastach Polski (Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Kraków, Wrocław, Lublin, Katowice, Kielce, Łódź). Podczas spotkań prezentowano ważne informacje na temat bezpieczeństwa w sieci oraz podręcznik opublikowany przez UPC i Insafe: „Bezpieczeństwo w sieci. Elementarz dla całej rodziny.”. Od tamtego czasu wspólnie edukujemy nauczycieli na temat bezpieczeństwa w sieci oraz znaczenia wykorzystania dla łączenia pokoleń. Cyklicznie prezentujemy nasze działania i edukujemy nauczycieli informatyki za pośrednictwem biuletynu oraz newslettera Wydawnictwa. Przygotowaliśmy również scenariusze lekcji podczas, których uczniowe tworzą Internet Startery dla swoich bliskich, którzy rozpoczynają swoją przygodę w Internecie.
Wraz z Fundacją Dzieci Niczyje oraz NASK UPC Polska promuje Dekalog cyfrowego obywatela, który powstał dzięki zaangażowaniu dzieci i służy promocji mądrych i bezpiecznych zachowań w Internecie.
Więcej na: http://www.upc.pl/internet/bezpieczenstwo-w-sieci/dzien-bezpiecznego-internetu-2013/.
Akademia e-Seniora to społeczny program realizowany przez UPC Polska. Jego celem jest rozwój umiejętności obsługi komputera i Internetu wśród osób 50+. W ramach Akademii realizowane są kursy, edukacja on-line, a także wsparcie dla tych, którzy chcą się dzielić wiedzą na temat nowych technologii z bliskimi.
Pracownie internetowe UPC zostały stworzone w drodze konkursu we współpracy z lokalnymi partnerami – organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi, spółdzielniami mieszkaniowymi – wyłonionymi w drodze konkursu. W ramach akcji UPC sfinansowało remont pomieszczeń, zakup sprzętu, w tym mebli i komputerów. Podjęło się także podłączenia ich do szerokopasmowego internetu UPC. W każdej z nich jest maksymalnie 10 stanowisk komputerowych, tak by zajęcia mogły być prowadzone w miłej atmosferze i były efektywne.
Pracownie powstały z myślą o mieszkańcach miast i ich rodzinach, odbywają się w nich kursy i różnorodne zajęcia internetowe. Pracownie są także wykorzystywane przez lokalne ośrodki, prowadzone są tam zajęcia dla różnych grup wiekowych: dzieci, osób starszych, spotkania dla bezrobotnych, którym internet może pomóc w poszukiwaniu pracy.
Kontakt | Telefon |
---|---|
BYDGOSZCZ Dom Kultury „Modraczek” ul. Ogrody 15 |
52 371 33 31 |
KIELCE Zakład Doskonalenia Zawodowego ul. Śląska 9 |
41 342 54 41 |
LUBLIN Dzielnicowy Dom Kultury SM "Czechów" ul. Kiepury 5a |
81 741 99 11 |
WROCŁAW Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu ul. Wyszyńskiego 75 |
71 326 60 60 |
KRAKÓW Pracownia partnerska Fundacji Ukryte Skrzydła os. Na Skarpie 34 |
12 680 21 56 |