TELEFON

Jak namierzyć
zgubiony telefon?

Smartfon to jeden z najbardziej osobistych przedmiotów. Kryje wiele wrażliwych danych, do których nikt niepożądany nie powinien mieć dostępu. Utrata smartfona wiąże się z dużym problemem. Na szczęście najnowsza technologia pozwala odzyskać zgubiony telefon. Jak namierzyć urządzenie lub zablokować kartę SIM? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Zgubiony telefon – co dalej?

Telefon to niezwykle cenny przedmiot. Nic dziwnego, że w przypadku jego kradzieży czy zgubienia zaczynamy panikować. Nie warto jednak rozpaczać. Zaraz po zauważeniu, że smartfon zniknął, przede wszystkim należy zablokować urządzenie. Uchroni Cię to przed dodatkowymi kosztami, np. wynikających z dzwonienia na zagraniczne numery czy wysłania wiadomości o podwyższonej cenie operatorów. Jeśli używasz aplikacji bankowych na swoim telefonie i nie było on dodatkowo zabezpieczony kodem PIN, odciskiem palca lub znakiem, pamiętaj, aby zablokować dostępy do aplikacji poprzez kontakt ze swoim bankiem. Zgubiony telefon, a dokładnie kartę SIM możesz zablokować u operatora – wystarczy, że skontaktujesz się z nim poprzez infolinię. Jeśli zależy Ci na tym, aby nadal mieć ten sam numer telefonu, operator może wydać duplikat karty SIM, z którego będzie się korzystać na nowym urządzeniu.

W przypadku kradzieży kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie sprawy na policję – można to zrobić na najbliższym posterunku. W czasie zgłoszenia trzeba wylegitymować się (dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości) oraz przedstawić dowód zakupu telefonu i numer IMEI smartfona. Dobrze też zablokować numer IMEI, co sprawia, że złodziej nie będzie mógł korzystać ze skradzionego telefonu. Blokada w praktyce oznacza, że urządzenie nie zaloguje się do żadnej sieci dostępnej w Polsce, będzie działać jedynie na zagranicznych. Po dopełnieniu formalności należy zastanowić się, jak namierzyć zgubiony telefon.

 
 

Jak znaleźć zgubiony telefon?

Namierzanie telefonu komórkowego jest możliwe za pomocą numeru IMEI, czyli International Mobile Equipment Identity. To 15 cyfrowy numer międzynarodowej identyfikacji urządzeń mobilnych. Znajduje się na opakowaniu smartfona, a także jest nadrukowany bezpośrednio na nim – najczęściej koło baterii lub z tyłu obudowy. Numer można też sprawdzić w ustawieniach telefonu. Pozwala on m.in. na dość precyzyjne namierzenie lokalizacji urządzenia na podstawie danych z adresów logowania.

Namierzanie telefonu po IMEI jest możliwe za pomocą specjalnej aplikacji. Te można ściągnąć z Google Play. Każda z nich ma własne kryteria stosowane podczas wyszukiwania. Niektóre będą wymagały podania numeru telefonu, inne będą musiały być preinstalowane w zgubionym telefonie Androida. Aplikacje niestety mają swoje liczne wady i nie zawsze działają poprawnie. To dlatego kradzież najlepiej zgłosić na policję, która wpisze IMEI urządzenia do specjalnej bazy. Dzięki temu telefon może zostać namierzony podczas wyrywkowej kontroli służb.

 
 

Jak zlokalizować telefon z Androidem?

Namierzanie telefonu po IMEI to niejedyny sposób na odzyskanie zgubionego czy skradzionego smartfona. Posiadając urządzenie z systemem Android, ma się szansę na jego proste namierzenie. To możliwe, jeśli smartfon jest połączony z kontem Google. Wtedy w celu jego znalezienia należy zalogować się na stronie Google Find your phone i wybrać poszukiwane urządzenie. Trzeba jednak pamiętać, że opcja „znajdź telefon” działa, tylko jeśli ten jest włączony, ma uruchomioną mobilną transmisję danych lub WiFi, jest widoczny w Google Play, ma włączoną lokalizację i usługę „znajdź moje urządzenie”.

 
 

Jak namierzyć skradziony telefon z systemem iOS?

Opcję „namierz telefon” można też wykorzystać w przypadku iPhone'ów. W przypadku urządzenia z logiem nadgryzionego jabłuszka należy zalogować się na stronie icloud.com/find. Strona pozwala zadzwonić i sprawdzić, czy telefon nie znajduje się w pobliżu. Daje też możliwość włączenia trybu uśpienia, ustawienia kodu blokady, wysłania wiadomości do znalazcy, wymazania danych z telefonu oraz śledzenia lokalizacji. Korzystając z opcji „znajdź telefon”, można zlokalizować jego położenie na mapie.

 
 

Jak namierzyć wyłączony telefon?

Zgubiony telefon można stosunkowo łatwo namierzyć, o ile jest włączony. Problem pojawia się, kiedy urządzenie zostanie wyłączone lub rozładowane. Niestety w tym zakresie nie ma dobrej informacji - to praktycznie niemożliwe. Wynika to z tego, że urządzenie nie nadaje żadnych sygnałów, a więc opcje „namierz telefon” nie działają. Szukając informacji, jak znaleźć telefon nie należy, więc wierzyć firmom, które proponują namierzenie wyłączonego lub rozładowanego telefonu za pomocą GPS czy innych aplikacji.

 
 

Sprawdź pozostałe artykuły!