Internet

Jak zwiększyć
zasięg wifi w domu?

Trzymasz modem w szafie? A może popełniasz inne błędy, które zmniejszają siłę sygnału wifi?
Sprawdź kilka prostych sposobów na wzmocnienie wifi w Twoim domu.

Szybki internet stacjonarny jest dzisiaj niezbędny do pracy, nauki i zabawy w domu. A dobry internet to nie tylko szybkie łącze, to też silne wifi, czyli bezprzewodowe połączenie z internetem. Dzięki wifi możesz podłączyć do sieci nie tylko tablet i telefon, ale również telewizor czy lodówkę. Duża liczba takich sprzętów, inne sieci w bliskiej okolicy, np. w bloku, wpływają na zasięg, i stabilność i siłę sygnału wifi w Twoim mieszkaniu czy domu. Dlatego, jeśli chcesz cieszyć się dobrym łączem w każdym zakątku domu podpowiemy Ci, co pomaga zwiększyć zasięg sieci wifi:

 • zmiana ustawienia modemu,
 • wzmacniacz sygnału wifi (nazywany też boosterem wifi).

Jak wzmocnić sygnał wifi? Zacznij od ustawienia modemu!

Wyobraź sobie, że sygnał wifi jest jak fala na wodzie po wrzuceniu kamienia. Im dalej, tym fala jest mniejsza.

 1. 1) Dlatego modem nie może być schowany w szafie czy w biurku. Wyjmij go, a fale wifi będą docierać jeszcze dalej.
 2.  
 3. 2) Modem lepiej emituje sieć wifi, także jeśli postawisz go wysoko, najlepiej na wysokości 1 - 1,5 metra. Pamiętaj też, żeby modem ustawić w pozycji określonej przez producenta - np. modemy Connect Box i Giga Connect Box działają w pozycji pionowej i nie można ich położyć. Wzmacnia to sygnał wifi.
 4.  
 5. 3) Postaraj się także umieścić modem w pomieszczeniu, w którym najczęściej korzystasz z sieci wifi. Jeśli z połączenia wifi korzystasz w kilku pokojach, najlepiej jest umieścić modem w centralnej części mieszkania bądź domu.
 6.  
 7. 4) A czy wiesz, że niektóre sprzęty w Twoim mieszkaniu też emitują fale, które mogą wpływać na jakość Twojego wifi? To np. konsola, głośniki, mikrofala, telewizor, a nawet kaloryfer czy ogrzewanie podłogowe. Dlatego postaw modem z dala od tych sprzętów.  
Infografika - 6 czynników wpływających na zasięg wifi

Kiedy potrzebny jest wzmacniacz sygnału wifi?

Jeśli w Twoim mieszkaniu czy domu występują grube ściany, stropy lub piętra, sygnał wifi może być słaby, rwać się lub nie docierać do każdego pomieszczenia. A może po prostu masz duże mieszkanie lub chcesz swobodnie korzystać z wifi również w ogródku?

W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się tzw. wzmacniacz wifi. Co to takiego? To dodatkowe małe urządzenie, takie jak UPC WIFI POD, które pozwoli Ci wzmocnić i ustabilizować sieć wifi w całym domu. Jest proste w obsłudze, ponieważ można je szybko i samodzielnie zainstalować i to bez dodatkowych kabli. Wystarczy podłączyć je bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Ważne, aby wzmacniacz sygnału wifi nie był podłączony do przedłużacza. Po podłączeniu wzmacniacz tworzy hotspot (nadajnik). Tym samym zwiększa zasięg i wzmacnia sygnał domowej sieci wifi. Przy wyborze wzmacniacza warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie obsługuje jednocześnie dwie częstotliwości, czyli 2,4 i 5 GHz. Jest to jeden ze sprawdzonych sposobów, jak wzmocnić sygnał i zasięg wifi w domu i mieszkaniu.

UPC WIFI POD to urządzenie typu mesh. Co to znaczy? System mesh tworzą urządzenia rozsiewające sygnał wifi, czyli UPC WIFI POD oraz modem Connect lub Giga Connect Box. Dzięki temu urządzenia mogą współpracować ze sobą i powiększyć zasięg Twojej sieci wifi. W jednym mieszkaniu czy domu można podłączyć aż 3 urządzenia UPC WIFI POD. Twój telefon, tablet czy komputer korzysta z jednej sieci wifi i automatycznie przełącza się między punktami, tak aby jakość sygnału wifi była jak najbardziej zadawalająca. Sprytne, prawda?

Dodatkowo UPC WIFI POD można szybko i łatwo zainstalować. Wystarczy ściągnąć aplikację UPC Connect z Google Play lub z App Store, zalogować się danymi z Mojego UPC i wybrać opcję "Dodaj UPC WIFI POD". Gdzie zainstalować ten inteligentny, samouczący się wzmacniacz sygnału? Nie musisz szukać. UPC Connect podpowie Ci, gdzie warto wzmocnić sygnał sieci wifi.

Wybierz UPC WIFI POD

i wzmocnij sygnał wifi w domu!

Wzmacnianie sygnału wifi - dlaczego karta sieciowa jest też ważna?

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie działa, warto sprawdzić parametry karty sieciowej w Twoim urządzeniu. To właśnie od karty sieciowej i jej ustawień zależy prędkość Twojego połączenia z internetem. Aby osiągnąć najwyższe prędkości, zalecamy korzystanie z częstotliwości 5 GHz, do czego potrzebna jest karta sieciowa w standardzie AC.

Jak sprawdzić parametry karty sieciowej w komputerze, by wzmocnić sygnał wifi?

To proste. Jeśli korzystasz z komputera z systemem Windows 10, wejdź w ‘Ustawienia systemu’. Następnie wybierz z listy:

 • "Sieć i internet",
 • "Wifi",
 • "Właściwości sprzętu".

 

Pojawi się lista parametrów sieci, z której obecnie korzystasz, takich jak: protokół, pasmo, czy kanał sieci. A w "opisie" znajdziesz typ swojej karty.

Wzmacnianie sygnału a standardy sieci wifi

Standardy są aktualizowane co kilka lat i mówią nam po prostu o tym, z jaką maksymalną prędkością możemy korzystać z połączenia bezprzewodowego, np. standard 802.11ac, znany także jako wifi 5, może obsłużyć od 433 Mb/s do nawet 1 Gigabitu na sekundę. Technologia działa tylko na 5 GHz Dlaczego jest to ważne? Ponieważ Twój modem, jeśli wykryje urządzenia z różnymi kartami sieciowymi, automatycznie przejdzie do tego najniższego standardu, wspólnego dla wszystkich z nich. Starsze typy kart sieciowych nie obsługują wysokich prędkości. Dlatego podczas prób wzmacniania sygnału wifi jest to szczególnie ważne.

Siła sygnału - kiedy kabel jest lepszy niż wifi?

Sieć wifi to wygodne połączenie internetowe, nie wymaga kabli, więc nie musimy korzystać z internetu tam gdzie akurat mamy modem. Ale wiele urządzeń w sieci oraz inne sieci pracujące w bloku mogą wpływać na jakość połączenia. W takiej sytuacji trudno uzyskać stabilność łącza internetowego i maksymalną prędkość, którą widzisz na umowie. Dlatego, jeśli np. pracujesz zdalnie, często korzystasz z aplikacji typu Zoom, Teams lub grasz i zależy Ci na wzmocnieniu sygnału wifi oraz na prędkości i stabilności, podłącz swoje urządzenie do internetu bezpośrednio przy pomocy kabla. Wystarczy, że Twój komputer podłączysz do modemu UPC za pomocą dołączonego do zestawu kabla sieciowego Ethernet.

Sprawdź pozostałe artykuły!