INTERNET

Czym jest VPN? Jak działa i do czego służy?

Zastanawiasz się, co kryje się pod skrótem VPN? Szukasz informacji, jak działa VPN i do czego właściwie służy? A może już wiesz, jak korzystać z VPN, ale chcesz sprawdzić, czy wykorzystujesz pełnię jego możliwości? Sprawdź, czym jest VPN, na jakiej zasadzie działa i jakie korzyści można osiągnąć, korzystając z niego regularnie.

VPN — co to jest?

Żeby zrozumieć, czym jest sieć VPN i jak działa, najpierw trzeba zrozumieć skrót. Co to jest VPN? To Virtual Private Network, czyli wirtualna, prywatna sieć. Dalej nie wiesz, co to jest sieć VPN? To po prostu usługa, która umożliwia połączenie się z internetem przez zaszyfrowany tunel. Po co właściwie szyfrować połączenie? Na przykład, żeby zapewnić sobie prywatność online i przy okazji chronić poufne dane - swoje lub innego użytkownika. Ta opcja jest przydatna zwłaszcza przy zabezpieczaniu publicznych hotspotów Wi-Fi, ale także przy każdej potrzebie ukrycia adresów IP i zapewnieniu prywatnego przeglądania sieci. 

Co to jest sieć VPN? To przede wszystkim bezpieczeństwo i prywatność w sieci.

Jak znaleźć najlepszy darmowy VPN?

Na rynku istnieje sporo stron, programów i aplikacji do zmiany adresu IP. Niektóre z nich są płatne, inne darmowe. To powinno być pierwszym kryterium przy wyborze szyfrowania - dostępność i przystępność cenowa. Cena lub jej brak wpływa bezpośrednio na jakość usług serwowanych przez program VPN. Darmowe serwisy zwykle spowalniają tempo przesyłania danych i są mniej bezpieczne niż ich płatne odpowiedniki. Warto także kierować się samym bezpieczeństwem i zapoznać się z protokołami bezpieczeństwa, które oferują konkretne VPN. W przypadku płatnych programów może pojawić się kilka różnych opcji do wyboru, warto się z nimi zapoznać i wybrać najlepszą do swoich potrzeb oraz oczekiwań. Trzecim ważnym kryterium jest dopasowanie VPN do swoich oczekiwań. Niektóre VPN mają ograniczony transfer, co może być kluczowe dla osób, które potrzebują szyfrowania przez kilka godzin. Żeby znaleźć najlepszy darmowy VPN, warto kierować się poleceniami i upewnić się, że dany VPN nie rejestruje danych użytkownika i nie naraża bezpieczeństwa w sieci.

Z jakiego powodu warto zmieniać swoje IP i ukrywać się pod VPN?

Do największych zalet w trakcie użytkowania VPN bez wątpienia należy ochrona poufnych danych użytkownika. Za każdym razem, kiedy korzystasz z publicznych, darmowych sieci Wi-Fi, na przykład na lotnisku, w restauracji lub na dworcu, Twoje dane, historia przeglądania i pobierania może zostać udostępniona właścicielowi sieci. VPN to także ochrona przed hakerami, bo jego szyfrowanie uniemożliwia im śledzenie Twojej aktywności online. Przy szyfrowanej sieci utrudnione jest także zakłócanie komunikacji osobistej lub biznesowej, dlatego sięganie po VPN może być przydatne w Twojej firmie lub po prostu w trakcie pracy. Tak, VPN jest w stanie zapewnić każdemu użytkownikowi ochronę przed śledzeniem przez hakerów i innych cyberprzestępców. Czy tylko? Nie, nie tylko. VPN chroni także użytkownika przed śledzeniem ze strony korporacji, rządu, a nawet dostawcy usług internetowych, który może sprzedawać dane podmiotom użytkowników zainteresowanym.

 Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą korzystanie z VPN?

Niezależnie od tego, czy korzystasz z VPN na komputerze, czy w telefonie, szyfrowanie sieci może Cię uchronić przed… dyskryminacją. Brzmi zaskakująco? Sieć jest skomercjalizowana i zależna od tego, na jakiego kraju terenie znajduje się urządzenie. A to oznacza, że będąc w jednym kraju lub regionie, możesz stracić szansę rzetelnego porównania cen pewnych dóbr i usług. Czasem producenci odkupują od dostawcy usług internetowych informacje o historii zakupów i wizyt na konkretnych stronach internetowych. Przez śledzenie preferencji producenci są w stanie podnieść cenę produktu, którego zakup jest bardziej prawdopodobny. Korzystając z VPN, nie zostawiasz po sobie śladu w sieci,  a Twoja historia zakupów niewpłynie na ceny towarów.

Jak jeszcze firmy mogą zyskiwać na Twojej lokalizacji? 

Ceny mogą się różnić, na przykład przy dużych aglomeracjach i małych miasteczkach. Skoro mieszkańcy większych miast i aglomeracji mają wyższe koszty utrzymania oraz dochody, niektóre firmy starają się to wykorzystać i tak promować swoje witryny i usługi, żeby mieszkańcy większych aglomeracjach widzieli wyższe ceny. Warto uważać na zmieniające się ceny, zwłaszcza przy firmach zajmujących się transportem,  jak linie lotnicze.

VPN — jak działa na arenie międzynarodowej?

Kolejnym niezaprzeczalnym plusem korzystania z szyfrowanego VPN jest możliwość otwierania sobie wirtualnych drzwi. Jeśli w kraju, w którym mieszkasz lub aktualnie przebywasz, stosowana jest pewnego rodzaju cenzura, korzystanie z
VPN pozwala tę cenzurę obejść. Odpowiednie VPN przenosi Cię wirtualnie na teren dowolnie wybranego kraju i z jego pomocą możesz korzystać z jego dobrodziejstw do woli. Dzięki VPN możesz sprawdzać dowolne strony, wyszukiwać informacje, kupować produkty, o ile oczywiście jest to możliwe w kraju, z którego pochodzi pobrane IP. Dzięki VPN masz także możliwość korzystania z zagranicznych platform i streamów, które nie są dostępne w Twojej okolicy, a także ze stron zablokowanych przez geolokalizację. W ten sposób możesz swobodnie korzystać z różnych programów, oglądać filmy dostępne za granicą i nie zostawiać po sobie najmniejszego śladu w sieci.

Co to jest VPN w telefonie?

VPN to nie tylko usługa, z której można korzystać na laptopie lub komputerze. Można jej używać także mobilnie. Jak to zrobić? Wystarczy skorzystać z aplikacji VPN. Żeby jej używać, trzeba ją oczywiście pobrać na telefon. Jeśli usługa jest darmowa, wystarczy ją ustawić w ustawieniach systemowych telefonu, w zakładce odpowiedzialnej za zarządzanie siecią. Jeżeli jest płatna, najpierw trzeba ją opłacić, a potem postępować zgodnie z instrukcjami. Czasem konieczne jest ręczne wpisanie adresu VPN i hasła, ale to już zależy od używanego programu, dlatego warto zapoznać się z instrukcją używania go przed pobraniem na swoje urządzenie.

A jakie są wady korzystania z VPN?

Poza licznymi zaletami korzystanie z VPN ma też kilka wad. Zwykle używanie szyfrowanego połączenia może się wiązać ze spowolnieniem działania sieci. To z kolei przekłada się na niższą jakość usługi, odczuwalną zwłaszcza w trakcie oglądania filmów lub grania w gry. Można nabyć VPN za darmo, ale najprawdopodobniej będzie działać wolniej niż jego płatne wersje. Kolejną wadą jest także blokada niektórych adresów powiązanych z VPN przez firmy i kraje. Mimo że blokady mogą się pojawiać, do sieci VPN wciąż można dodawać nowe adresy IP, więc i ta przeszkoda jest możliwa do pokonania. Z kolei sama prywatność przesyłanych danych przez VPN może być narażona, jeżeli zapisywane są pliki cookie z oglądanych stron. Na szczęście można je wyłączyć lub usunąć w dowolnym momencie. Dzięki temu znów jesteś w sieci anonimowy, a Twoje dane poufne i historia przeglądania są dostępne tylko dla Ciebie. To przewaga, którą VPN ma nad stosowaniem okien incognito w przeglądarce internetowej. 

 

Sprawdź pozostałe artykuły