Telewizja

Co to jest Smart TV
i jak działa?

Określenie Smart TV weszło już na stałe do potocznego języka. Niemal każdy odbiornik ma funkcję smart. Jednak, czy wiemy, co to oznacza i jak działa? Jakie możliwości ma inteligentny telewizor?

Co to jest Smart TV?

Telewizory z funkcją Smart TV nie wyróżniają się wyglądem, lecz wnętrzem. Ich możliwości wykraczają daleko poza zwykłe odtwarzanie obrazu i dźwięku. Dzięki wbudowanemu procesorowi oraz specjalnemu oprogramowaniu na ekranie możemy przeglądać strony internetowe, korzystać z poczty elektronicznej, oglądać filmy z platform streamingowych oraz ściągać aplikacje i gry z internetu. Wiele modeli umożliwia komunikowanie się z urządzeniami mobilnymi, dzięki czemu zdjęcia i filmy ze smartfona możemy oglądać na dużym ekranie. Oczywiście funkcja smart działa po podłączeniu telewizora do Internetu.

Jak podłączyć Smart TV do Internetu?

Jeśli chcemy korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje Smart TV, musimy mieć szybki internet. Do oglądania filmów z platform VOD łącze powinno mieć co najmniej 10 Mbps.

Aby połączenie generowało jak najmniej strat i zakłóceń, warto podłączyć telewizor bezpośrednio do routera za pomocą kabla LAN. Przed zakupem przewodu należy sprawdzić odległość pomiędzy urządzeniami, tak by nabyć kabel odpowiedniej długości. Gdy już mamy przewód, najpierw należy wpiąć końcówki do routera i telewizora. Następnie uruchamiamy telewizor. Jeśli na ekranie nie pojawi się opcja z ustawieniami, należy włączyć ją samodzielnie. W kolejnym kroku przechodzimy do ustawień oraz połączeń sieciowych, tam powinna być możliwość wybrania połączenia. W zależności od producenta telewizora sposób przechodzenia przez menu może być inny.

Gdy telewizor oraz router są umieszczone w znacznej odległości od siebie, mamy dwa rozwiązania: po pierwsze, kupujemy długi kabel i maskujemy go w listwach lub uruchamiamy połączenie bezprzewodowe. Na szczęście większość nowoczesnych urządzeń ze Smart TV ma opcję połączenia wifi.

Konfiguracja połączenia nie powinna przysporzyć wielu problemów. Najczęściej proces przebiega identycznie jak w przypadku łączenia smartfona czy laptopa z siecią domową. Aczkolwiek na początku trzeba wejść w ustawienia urządzenia i odszukać opcję z wyborem połączeń. W tym momencie powinna pokazać się lista dostępnych sieci. Odszukujemy naszą i po jej wybraniu wpisujemy hasło dostępowe. Jeśli mamy taką możliwość, od razu odhaczamy opcję z zapamiętaniem ustawień, tak by nie wpisywać klucza za każdym razem. Czasem jest dostępna możliwość połączenia za pomocą WPS. Wtedy naciskamy przycisk na routerze i urządzenia powinny się ze sobą skomunikować, bez podawania przez nas hasła dostępowego.

Jeśli telewizor nie ma opcji wifi, a połączenie za pomocą kabla jest kłopotliwe, można skorzystać z różnych odtwarzaczy multimedialnych. Na przykład poprzez konsolę do gier lub specjalne urządzenie oferujące połączenie wifi. Najbardziej znanym odtwarzaczem jest Google Chromecast. Podłącza się go do telewizora za pomocą wejścia HDMI. Urządzenie łączy się z domową siecią i mamy już internet w telewizorze. W ten sposób można również udostępniać dane ze smartfonów lub innych sprzętów mobilnych podłączonych do wifi.

Smart TV a oprogramowanie

Technologia Smart TV jest podobna w każdym urządzeniu, jednak działania i funkcjonalność są uzależnione od systemu operacyjnego zainstalowanego w telewizorze. Obecnie najbardziej popularne są następujące oprogramowanie:

  • Android TV — system utworzony na schemacie znanym już z urządzeń mobilnych. Jest instalowany w Smart TV marki Philips, Sony, Sharp czy Manta. Jego największą zaletą jest możliwość korzystania ze sklepu Google Play, który dysponuje szeroką gamą aplikacji oraz gier. Przy pomocy Asystenta Google można sprawnie przesyłać dane z telefonu z Androidem na telewizor. Nie potrzeba do tego żadnych kabli — wszystko odbywa się bezprzewodowo.
  • Tizen - system stworzony na potrzeby marki Samsung. Bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze. Szczególnie spodoba się posiadaczom innych urządzeń tego producenta, ponieważ to rozwiązanie pozwala na bezproblemowe komunikowanie się smartfona z telewizorem. Na przykład za pomocą telefonu możemy sterować odbiornikiem lub za jego pośrednictwem przesyłać filmy, muzykę czy zdjęcia, by następnie oglądać je na dużym ekranie. Interesującą funkcją jest dzielenie monitora: na jednej połowie oglądamy telewizję, na drugiej możemy przeglądać pocztę elektroniczną lub strony www.
  • webOS — system wbudowany w telewizory ze Smart TV firmy LG. Ma bardzo prosty, przejrzysty, intuicyjny i estetyczny interfejs. Główną zaletą jest dedykowany pilot Magic Remote. Za jego pomocą można sterować urządzeniem głosem i gestem. Na pilocie znajduje się również okrągły joystick, dzięki któremu można szybko przełączyć się pomiędzy różnymi zakładkami lub aplikacjami. System zapewnia także dostęp do LG Store, gdzie znajduje się szereg darmowych i płatnych aplikacji, gier, platform VOD oraz streamingowych.
  • My Home Screen — oprogramowanie w telewizorach firmy Panasonic. Interfejs jest bardzo minimalistyczny, jednak daje dostęp tylko do podstawowych aplikacji. Ekran startowy ułożono w formie przewijanej karuzeli. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dostosowania zawartości według swoich potrzeb. Istnieje również opcja stworzenia własnych folderów, gdzie można umieścić ulubione treści.

 

Tradycyjne telewizory odchodzą do lamusa, a nowe urządzenia posiadają coraz więcej inteligentnych funkcji. Technologia Smart TV sprawia, że nie musimy już oglądać zdjęć z wakacji na małym monitorze. Niekiedy za pomocą jednego gestu można je przerzucić na telewizor i obejrzeć wspólnie ze znajomymi na dużym ekranie. Duża rozdzielczość telewizorów pozwala na dostrzeżenie najmniejszych detali, których nie można zobaczyć na małym monitorze komputera.

Telewizor z funkcją SMART

Sprawdź pozostałe artykuły!