Internet

Jak sprawdzić
prędkość internetu?

Wszystkie przydatne informacje o prędkości internetu.
Jak można sprawdzić szybkość transmisji danych i co może na nią wpływać?
Czym jest speed test?

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Aby sprawdzić prędkość internetu, można skorzystać ze speed testu, który znajdzisz na stronie UPC i kliknąć przycisk „start”. Jednak, by sprawdzanie szybkości internetu mogło być miarodajne, warto zastosować się do kilku wskazówek:

 • warto wyłączyć wifi i skorzystać z transmisji przewodowej – łącząc komputer z modemem kablem ethernetowym (RJ45), 
 • ważne jest także, aby wyłączyć wszystkie aktywne i działające w tle programy - można zrobić to skutecznie, wspomagając się menadżerem zadań, 
 • ostatnim krokiem jest odłączenie urządzeń mobilnych, korzystających z tych samych łączy, co komputer. 
prędkość internetu

Dopiero po wykonaniu tych trzech ważnych kroków można przejść do rozpoczęcia pomiaru prędkości internetu, klikając ikonkę startu. Sam speed test trwa dosłownie chwilkę. Jego wynik należy porównać z dolną wartością transmisji, o jakiej jest mowa w zawartej z operatorem umowie.

Jeśli okazuje się, że problem z prędkością internetu leży po stronie dostawcy, wówczas najlepiej się z nim skontaktować. Choć tak naprawdę przyczyn spowalniającego internetu może być mnóstwo. Niektóre programy, jak Asystent Prędkości UPC, oferują oprócz oszacowania prędkości internetu także weryfikację stanu połączenia oraz sugestie dotyczące poprawy szybkości łącza. To dobre rozwiązanie nie tylko tego, jak sprawdzić szybkość internetu, lecz także jak poradzić sobie z ewentualnymi problemami.

Jak działa speed test?

Test prędkości internetu monitoruje szybkość dwóch wartości:

 • DL - czyli Download Speed to prędkość pobierania danych, która ma wpływ na czas otwierania się stron internetowych, odtwarzania filmów i muzyki czy pobierania załączników z poczty.
 
 • UL - czyli Upload Speed, a więc prędkość wysyłania danych, przekładająca się na czas potrzebny do wysyłki plików czy zdjęć, a także zapewniająca płynność podczas grania.

 

Im wyższe są parametry DL i UL, tym bardziej niezawodne i stabilne jest połączenie sieciowe. Oprócz DL i UL niektóre speed testy pokazują także inną wartość - ping, czyli opóźnienie pakietu w sieci. Ping wskazuje na to, ile czasu potrzeba, aby serwer zareagował na otrzymane zapytanie, a więc wysłany pakiet danych. Im krótszy czas ping, tym przeglądarka działa sprawniej. Przyzwoity wynik ping to ten nieprzekraczający 50 milisekund.  Każdy test szybkości internetu działa na podobnej zasadzie. Speed testy operują specjalnym testowym pakietem danych, które są przesyłane i odbierane przez konkretne urządzenie, w celu sprawdzenia tempa ich transmisji. 

Co wpływa na szybkość internetu?

Na prędkość internetu wpływa wiele różnych czynników:

 • rodzaj podłączonego internetu – LTE, internet światłowodowy, limitowany czy nielimitowany, 
 • rodzaj łączy (łącza światłowodowe zapewniają znacznie stabilniejszą i szybszą transmisję danych od łączy miedzianych), jak i ich długość,
 • odległość od centrali - im dalej, tym więcej zakłóceń może stanąć na drodze płynącego sygnału, 
 • obciążenie serwerów - najlepszą przepustowość odnotowuje się nocą, kiedy większość użytkowników pozostaje nieaktywnych, a najgorszą w godzinach szczytu, gdy prawie każdy jest online, 
 • jakość połączeń między operatorami, 
 • buforowanie.

Na prędkość internetu wpływają również czynniki leżące po stronie użytkownika. Jeśli internet nie działa tak szybko, jak powinien, warto sprawdzić kilka rzeczy:

 • sprawność routera oraz izolację kabli - bardzo często przyczyną wolnego połączenia jest zepsuty zasilacz lub uszkodzony przewód, 
 • ustawienie routera - zdarza się, że za brak ciągłości sygnału odpowiada zepsuty bądź źle ustawiony router,
 • problem w samym komputerze - gdy pamięć RAM jest przepełniona, nie ma mowy o sprawnej transmisji danych, 
 • system operacyjny - przed wykonaniem testu prędkości internetu, należy wyłączyć wszystkie niepotrzebne aplikacje i strony, by odciążyć system,
 • programy antywirusowe - prędkość internetu może spadać, zwłaszcza, gdy na jednym urządzeniu zainstalowane są dwa różne antywirusy, pomiędzy którymi może występować rywalizacja o przestrzeganie narzuconych przez dany program zasad, 
 • programy oparte na technologii P2P (peer-to-peer) - jeden komputer działa nie tylko na zasadach użytkownika, lecz także serwera, gromadząc i przesyłając dane do wielu punktów jednocześnie. 

 

Jest wiele rzeczy, które mogą spowolnić prędkość internetu. Właśnie dlatego warto korzystać nie tylko z prostych speed testów, lecz także kompleksowej pomocy różnych programów, które jak Asystent Prędkości UPC, pokazują aktualne sploty zależności w transmisji danych i możliwości ich rozwiązywania.

Sprawdź pozostałe artykuły!