Telewizja

Jak połączyć telefon
z telewizorem?

Chcesz pochwalić się rodzinie zdjęciami z wakacji, odtworzyć muzykę ze Spotify albo obejrzeć film w serwisie YouTube? Sprawdź jak możesz połączyć swój smartfon z telewizorem!

Jak podłączyć telefon do telewizora?

Bezprzewodowe udostępnianie ekranu na TV jest popularną metodą, pozwalającą udostępniać na ekranie telewizora materiały, które są zapisane w pamięci telefonu. Zdjęcia, nagrania, dokumenty czy muzyka mogą zostać bez problemu przeniesione na duży ekran telewizora. Parowanie telefonu z odbiornikiem TV umożliwia również wygodnie przeglądać internet, oglądać filmy w serwisie YouTube, korzystać z mediów strumieniowych (np. Netflix, Spotify czy HBO GO), a nawet odtwarzać gry. Wszystko to jest możliwe tylko jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt. Jaki telewizor może zostać połączony z telefonem? Sprawdzają się tylko urządzenia typu Smart TV, czyli tradycyjne odbiorniki telewizyjne wzbogacone o funkcję łączenia z internetem, które umożliwiają również korzystanie z różnych aplikacji.

Parowanie Smart TV z telefonem za pomocą wifi jest najprostszym i jednocześnie najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Nowsze telewizory generują własną sieć wifi, dzięki czemu po podłączeniu telefonu powstaje Wi-Fi Direct. Korzystając z innych opcji, niezbędny jest router. Obraz z telefonu może być przekazywany na telewizor praktycznie z każdego miejsca z domu lub mieszkania. Łączność bezprzewodowa nie narzuca więc żadnych ograniczeń, jeśli siła sygnału jest wystarczająca. Siłę i prędkość sygnału sprawdzimy, wykonując Internet speed test. W przypadku nieco starszych telewizorów możemy połączyć urządzenie z telefonem za pomocą przewodów. Obraz z telefonu na TV może być przekazany przez USB. Nasz telewizor musi jednak posiadać odpowiednie wejście.

Infografika - parowanie telefonu z telewizorem

Jeśli dodatkowo nad wejściem widnieje logo MHL, wówczas możemy podłączyć telefon do telewizora za pomocą przewodu HDMI z micro-USB w smartfonie z dodatkowym adapterem. Pamiętajmy, że ekran telefonu połączonego z telewizorem pozostaje włączony, a tym samym szybciej zużywa się bateria. Podobny sposób działania cechuje wejście Slimport. Wiele nowszych modeli smartfonów i telewizorów nie posiada jednak wymienionych wejść, dlatego w takich przypadkach pozostaje użycie aktywnego kabla lub połączenia bezprzewodowego.

Na czym polega usługa Chromecast i Airplay w UPC TV Go?

Jedną z najnowszych możliwości parowania urządzeń jest usługa Chromecast i Airplay dostępna np. w telewizji internetowej UPC TV Go. Za pomocą tej usługi możesz wygodnie przesyłać obraz z urządzeń działających na Androidzie, Windows lub iOS na telewizor lub przystawkę TV jeżeli posiadają odpowiednie oprogramowanie. Warunkiem jest podłączenie urządzeń do tej samej sieci wifi. Aplikację UPC TV Go możesz pobrać na urządzenie mobilne i wygodnie oglądać telewizję poza domem. W każdej chwili możesz również połączyć telefon z telewizorem odtwarzając dowolny program z usługi UPC lub wybierając spośród setek filmów dostępnych na żądanie. UPC TV Go pozwala również na wygodne nagrywanie filmów i seriali, które chcesz obejrzeć po powrocie do domu, a nawet cofanie i odtwarzanie filmów emitowanych do tygodnia wcześniej.

Jak połączyć telefon z telewizorem w usłudze Chromecast i Airplay? Castowanie, czyli przesyłanie obrazu, wykonasz wybierając odpowiedni piktogram podczas oglądania telewizji na żywo lub odtwarzania filmu z oferty ,,na żądanie”. Posiadając ofertę UPC TV Go możesz udostępnić obraz na urządzenie, które posiada Chromecast w przypadku Androida lub Airplay przy oprogramowaniu iOS

Połączenie bezprzewodowe

Warto pamiętać, że to, jakie połączenie z telewizorem wybieramy, warunkuje sposób przekazywania obrazu. Korzystając z przejściówki MHL i Slimport po prostu przekazywany jest obraz z telefonu na TV w powiększeniu. Więcej możliwości daje natomiast połączenie telefonu z telewizorem za pomocą specjalnych aplikacji, np. Miracast lub Google Cast. Wówczas możemy m.in. oglądać film przekazany z telefonu na telewizor, a w tym samym czasie korzystać z innych funkcji smartfona. Co więcej, np. Google Cast może być obsługiwany przez wszystkie urządzenia działające w oparciu o system Android.

W przypadku innych modeli smartfonów szukajmy ikony o nazwie Screen Mirror, Streamer lub szybkie połączenie. Rodzaj aplikacji zależy od oprogramowania. Jeśli i takich nie znajdziemy, konieczne będzie zainstalowanie wspomnianych aplikacji, takich jak np. Miracast. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji pozostaje jedynie synchronizacja z telewizorem. Możemy ją wykonać automatycznie lub manualnie. Czynność jest bardzo prosta. Wystarczy postępować zgodnie z informacjami umieszczonymi w intuicyjnym samouczku. Z kolei castowanie, czyli przesyłanie obrazu, wykonamy wybierając odpowiedni piktogram podczas oglądania telewizji na żywo lub odtwarzania filmu z oferty ,,na żądanie”. Posiadając ofertę UPC TV Go możemy udostępnić obraz na urządzenie, które posiada Chromecast w przypadku Androida lub Airplay przy oprogramowaniu iOS.

Odpowiedź na pytanie, jak podłączyć telefon do telewizora, nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Bezprzewodowe łączenie możemy wykonać na kilka sposobów – za pomocą Wi-Fi Direct, za pośrednictwem routera, czy poprzez castowanie. Jeśli nasz Smart TV posiada odpowiednie funkcje, wówczas wystarczające okazuje się sparowanie wifi telewizora z telefonem poprzez wybranie opcji udostępniania wyświetlacza w menu. Na smartfonie wybieramy natomiast „dodatkowy ekran”. Taka opcja jest znana m.in. w urządzeniach Samsunga. Jak połączyć telefon z telewizorem Samsung? Samsung pracuje głównie na Androidzie, dlatego na wyświetlaczu wystarczy wybrać ikonę Smart View, kolejno nazwę telewizora wraz z modelem. W przypadku, gdy nie możemy odnaleźć odpowiedniego urządzenia, należy ponownie uruchomić telefon i telewizor oraz upewnić się, że nasz TV dysponuje możliwością łączenia z telefonem.

Połączenie za pomocą HDMI

Bezprzewodowe połączenie telefonu z telewizorem wydaje się najprostszym sposobem. Po pierwsze rozrywki, jakie daje nam Internet, mogą być odtwarzane znacznie wygodniej – nie musimy wybierać kolejnych liter za pomocą pilota, a jedynie wpisywać interesującą nas frazę na klawiaturze smartfona. Po drugie, bateria w telefonie nie wyczerpuje się tak szybko, jak to ma miejsce w przypadku połączenia za pomocą przewodów. Jeśli jednak nasz telewizor nie pozwala na takie działanie lub z różnych powodów wybieramy łącze HDMI, warto zastanowić się, jak połączyć telefon z TV przez USB. Połączenie z telewizorem w takiej formie ma pewne ograniczenia, jednak i ta opcja pozwala na cieszenie się funkcjami telefonu w znacznie większym formacie. Jak było wspomniane, niezbędne jest wyposażenie w postaci odpowiedniego złącza. Posiadając kabel HDMI z przejściówką HML, wystarczy umieścić wtyki w gniazdach, po czym obraz z telefonu będzie przesyłany na telewizor.

Sprawdź pozostałe artykuły!