Telewizja

Odległość od TV

czyli jak poprawić jakość oglądania?

Wielkość telewizora to jeden z podstawowych parametrów branych pod uwagę podczas zakupu. Jeśli jednak zależy nam na dostosowaniu ekranu do pomieszczenia i jednocześnie chcemy zadbać o zdrowie, warto zastanowić się, jaka jest bezpieczna odległość od telewizora. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze i jakie zastosowanie ma kalkulator odległości TV.

Gdzie umieścić telewizor? – podstawowe zasady

Wybierając miejsce, w którym ustawimy telewizor w salonie, zależy nam na komforcie wypoczynku i wygodzie oglądania. Dlatego sprzęt RTV zwykle umieszczamy na największej ścianie w pokoju dziennym, na wprost kanapy. Jeśli nie mamy jeszcze wydzielonej strefy wypoczynku, warto zastanowić się, która część salonu pozwoli na najwygodniejsze korzystanie z telewizora. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na:

 • aranżację salonu - telewizor warto ustawić tak, by domownicy przemieszczając się po domu lub mieszkaniu nie zakłócali seansu filmowego,
 • oświetlenie pomieszczenia - najlepiej, jeśli telewizor nie będzie ustawiony naprzeciw okien i dużych lamp, w przeciwnym razie niezbędne okażą się rolety i zasłony,
 • zasilanie - montując telewizor zadbajmy o wygodny dostęp do zasilania lub innych urządzeń, np. routera z internetem światłowodowym,
 • estetykę w pomieszczeniu - zadbajmy o to, by telewizor był umieszczony w pobliżu szafki i innych urządzeń, tym samym minimalizując widoczność kabli,
 • wysokość - telewizor nie powinien być ustawiony ani za wysoko, ani za nisko, ponieważ utrudnia to oglądanie i może źle wpływać na zdrowie.
telewizja

Z jakiej odległości oglądać telewizję?

Po podjęciu decyzji dotyczącej ustawienia telewizora i kanapy warto zastanowić się, jaka odległość od telewizora będzie najlepsza. Wbrew pozorom liczy się nie tylko wielkość odbiornika, lecz także rodzaj ekranu. Starsze telewizory wymagały ustawienia telewizora od widza w odległości stanowiącej nawet 10-krotność szerokości ekranu. Aktualnie nowsze modele pozwalają na znaczne zmniejszenie dystansu między telewizorem, a kanapą, dzięki czemu możemy zdecydować się na większą przekątną. Ogólna zasada mówi, że telewizję możemy bezpiecznie oglądać z odległości przynajmniej dwukrotnie większej niż szerokość ekranu, jednak nie większej niż czterokrotność tej miary. Jest to jednak bardzo ogólny wyznacznik, który nie zawsze się sprawdza. Poza wielkością ekranu warto brać pod uwagę także inne parametry urządzenia, przede wszystkim:

 • rozdzielczość,
 • dodatkowe funkcje, np. dostęp do internetu,
 • zużycie energii,
 • design.

To, jaka odległość od telewizora będzie odpowiednia, zwykle zależy właśnie od odległości telewizora od kanapy, dlatego najczęściej w pierwszej kolejności ustawiamy meble, a dopiero później wybieramy telewizor. Odwrotnie postępujemy, jeśli mamy możliwość przemieszczenia kanapy, co zwykle dotyczy tylko dużych pomieszczeń. Pokoje o metrażu nieprzekraczającym 30 metrów zwykle nie dają możliwości na dowolne przemieszczanie mebli wypoczynkowych. Telewizor natomiast jest elementem łatwiejszym do usytuowania.

Pamiętajmy jednak, że odległość telewizora od kanapy zależy nie tylko od jego przekątnej, lecz także rozdzielczości ekranu. Ogólnie przyjmuje się, że im większa rozdzielczość, tym bliżej możemy ustawić telewizor. Jeśli więc zależy nam na dużym ekranie, a jednocześnie jesteśmy właścicielami niewielkiego pomieszczenia, warto zastanowić się nad telewizorem o dużej rozdzielczości matrycy.

Jak obliczyć odległość od telewizora w zależności od rozdzielczości ekranu?

Jaka odległość od TV w zależności od rozdzielczości będzie najdogodniejsza? Obliczymy to w prosty sposób, w czym pomocny okazuje się kalkulator odległości TV, zgodnie z którym: 

 • telewizor Full HD – każdy cal przekątnej odpowiada ok. 4 do 4,5 cm odległości;
 • telewizor Ultra HD (4K) – każdy cal przekątnej odpowiada ok. 2,1 cm odległości. 

 

Przykład: ustawiając kanapę 3 metry od telewizora Full HD, możemy zdecydować się na 60-80 cali. Z kolei decydując się na Ultra HD, nasz sprzęt ustawiony w tej samej odległości może mieć nawet 140 cali. Telewizory Ultra HD są aktualnie bardzo popularne, głównie ze względu na doskonałą jakość obrazu. Pamiętajmy jednak, że aby w pełni cieszyć się możliwościami odbiornika, konieczne jest ustawienie telewizora przynajmniej 2 metry od kanapy. Przy niewielkim dystansie sprawdzają się więc odbiorniki Full HD. Wówczas optymalna wielkość telewizora wynosi od 46 do 50 cali. Przy większej odległości stosuje się zasadę:

 • 55 cali – 231;
 • 60 cali – 252;
 • dla 65 cali – 273.

 

Z kolei w przypadku telewizorów Ultra HD (4K) mamy do czynienia z ok. 4 razy większą ilością pikseli niż w przypadku Full HD. Warto wziąć pod uwagę poniższy przelicznik:

 • 43 cale – od 90 do 181 cm;
 • 49 cali – od 103 do 206 cm;
 • 55 cali – od 116 do 231 cm;
 • 65 cali – od 137 do 275 cm;
 • 75 cali – od 158 do 315 cm;
 • 82 cale – od 172 do 344 cm;
 • więcej niż 83 cale – powyższy kalkulator odległości TV. 

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając telewizor?

Wybierając telewizor do konkretnego pomieszczenia, musimy mieć na uwadze przede wszystkim jego wielkość, ale też aranżację. Telewizor powinien zapewniać komfortową rozrywkę, ale pełni także funkcję dekoracyjną. Sprzęt powinien więc pasować do naszego salonu lub sypialni. Jeśli ustawiamy telewizor na pustej ścianie w pokoju dziennym, wówczas możemy zdecydować się niemal na każdą wielkość. Nie warto jednak przesadzać, ponieważ zbyt duży ekran może przytłoczyć pomieszczenie. Jeśli dodatkowo salon jest niewielki i nie mamy możliwości ustawienia kanapy w oddali, wówczas oglądanie filmów będzie wymuszało wodzenie wzrokiem za obrazem. Bezpieczna odległość od telewizora ma znaczenie przede wszystkim dla naszego zdrowia. W wielu przypadkach najlepiej więc kierować się rozsądkiem i umiarem. Telewizory o mniejszej przekątnej ekranu sprawdzają się także w sypialni, gdzie nie pełnią tak istotnej roli. Jeśli natomiast zamierzamy ustawić telewizor na półce lub szafce, wbrew pozorom nie zawsze sprawdzają się niewielkie modele. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim wysokość mebla. Decydując się na mały telewizor może okazać się, że będziemy musieli spuszczać wzrok, co jest męczące zarówno dla oczu, jak i karku czy pleców. W przypadku niskich szafek warto więc rozważyć zakup większego odbiornika, dzięki czemu obraz będzie wyświetlany na wprost linii wzroku. 

Sprawdź pozostałe artykuły!