Smartfon

Czym jest NFC
w telefonie?

Korzystając z NFC w telefonie możesz szybko połączyć dwa urządzenia, oczywiście bezprzewodowo. Ta ciekawa funkcja umożliwia płacenie telefonem, ale również błyskawiczne przesyłanie zdjęć i wizytówek, czy odczytywanie informacji z tagów. Co to jest NFC, jak używać tej technologii i w jakich jeszcze przypadkach moduł okazuje się przydatny?

Co to jest NFC w telefonie?

NFC (ang. Near Field Communication) to moduł umożliwiający szybką i bezprzewodową komunikację pomiędzy dwoma urządzeniami. NFC umieszcza się w nowszych smartfonach, jednak bezdotykowa komunikacja może odbywać się nie tylko pomiędzy telefonami, lecz także pomiędzy telefonem a innym urządzeniem. Telefony z NFC stopniowo stają się standardem i coraz większe grono użytkowników przekonuje się do ich funkcjonalności. Jednak mimo że na co dzień korzystamy z NFC w telefonie, nie każdy wie, co to jest i jakie może mieć zastosowanie.

Moduł NFC działa w oparciu o fale radiowe. To fale o wysokiej częstotliwości (13,56 MHz), paśmie 2 GHz i przepustowości 106, 212, 424 lub 848 kbit/s. Komunikacja odbywa się dzięki magnetycznej indukcji dwóch pętli anten – umieszczonych w obu urządzeniach, które parujemy. Smartfony czy też inne urządzenia mogą się błyskawicznie połączyć, jeśli oba posiadają NFC, a tym samym emitują ogólnie dostępne i nielicencjonowane pasma ISM. Dzięki temu możemy sprawnie przesłać dane z telefonu na telefon czy też z telefonu na urządzenie pasywne, np. czytnik biletów, terminal do płatności bezgotówkowej.

poglądowa grafika z telefonem z NFC

Bezdotykowa wymiana danych – NFC kontra Bluetooth

Funkcja NFC bywa porównywana do znanego sposobu przesyłania danych, jakim jest Bluetooth. Jednak zasada działania oraz możliwości obu funkcji znacznie różnią się od siebie, przy czym to właśnie NFC okazuje się bardziej wszechstronnym rozwiązaniem, choć i Bluetooth ma wciąż wiele zalet. 

  • Po pierwsze, w przypadku Bluetooth połączenie odbywa się tylko po wcześniejszym sparowaniu telefonów. Łączenie wymaga odszukania odpowiedniego urządzenia, zatwierdzenia i kolejno sparowania. NFC natomiast po włączeniu wymaga jedynie przyłożenia urządzeń na odległość nie większą niż 20 cm. Proces łączenia urządzeń jest więc znacznie szybszy w przypadku NFC. Dzięki wygodzie i niemal błyskawicznemu łączeniu technologia znacznie ułatwia wiele codziennych czynności, które wykonujemy za pomocą smartfona, jak również samo sterowanie telefonem. Bluetooth natomiast umożliwia przesyłanie danych ze znacznie większej odległości, nawet kilkuset metrów. Możliwość wymiany informacji na sporą odległość sprawia, że Bluetooth przewyższa NFC w przypadku, gdy chcemy udostępnić duże pliki. 
  • Kolejną różnicą pomiędzy obiema technologiami jest przepustowość przesyłania informacji. Pod tym względem również góruje Bluetooth, za pomocą którego możemy przesyłać pliki o dużym formacie. Niemniej jednak szybka komunikacja w celu wymiany niewielkich danych wykorzystywana jest częściej, niż można przypuszczać.

Do czego służy moduł NFC w telefonie?

NFC z założenia służy do wymiany niewielkich danych, co jednak nie zmniejsza zainteresowania tą technologią. W wielu przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się udostępnianie danych za pomocą NFC. Jak używać tej technologii? Kiedy moduł okazuje się przydatny? Technologia NFC znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku płatności bezprzewodowych. Jedynie telefon z NFC może być wykorzystywany zamiast karty płatniczej. Jeśli więc chcemy płacić telefonem, musimy posiadać smartfon z funkcją NFC, kolejno skonfigurować ustawienia w aplikacji bankowej (jeśli nasz bank oferuje taką opcję) i cieszyć się wygodą podczas zakupów, płatności w restauracjach czy w każdym innym miejscu. Płatność telefonem nie jest jedynym zastosowaniem NFC. Moduł daje nam znacznie więcej możliwości, dzięki czemu smartfon może być jednocześnie odbiornikiem danych. Po przyłożeniu dwóch telefonów z NFC możemy przesłać niewielkie pliki, np. wizytówki, kontakty, linki, zdjęcia czy krótkie filmiki. Dzięki NFC możliwe jest również wczytywanie informacji czy przechowywanie danych, takich jak bilety, bony, karty lojalnościowe lub kupony rabatowe.

Tag NFC – co to jest?

Za pomocą NFC możemy nie tylko przesyłać i odbierać dane, lecz także odczytywać informacje i sterować smartfonem. Służą do tego tzw. tagi, które są gadżetami o wszechstronnym zastosowaniu i niemal nieograniczonych możliwościach.

Czym jest NFC TAG? To nic innego, jak niewielkie urządzenie (,,czip”) dostępne w różnych formatach, np. jako breloczki lub naklejki. Tagi wyposażone są w NFC, jednak informacje w nich zawarte mogą być jedynie odbierane przez smartfon. To gadżety pasywne, które same nie wykonują żadnej czynności. 

W praktyce Tag NFC ma na celu maksymalnie skrócić czas potrzebny do przeprowadzenia dowolnej czynności. Urządzenia mogą być wielokrotnie wykorzystywane i niemal dowolnie konfigurowane. Kupimy je za niewielką cenę, m.in. na aukcjach internetowych. Możemy np. zdecydować się na Tag, który umieścimy przy wejściu do domu. Po przyłożeniu do niego telefonu Tag automatycznie uruchamia Wi-Fi, dzięki czemu internet stacjonarny zostaje połączony ze smartfonem tuż po wejściu do domu. Opcji jest wiele – od uruchamiania wibracji za pomocą Tagu na szafce nocnej, poprzez wszelkie inne funkcje telefonu, skończywszy na blokowaniu dostępu do internetu poprzez uruchamianie trybu samolotowego czy pobieraniu danych z plakatów i ulotek informacyjnych. Aby zapisać interesujące nas polecenie, wystarczy pobrać odpowiednią aplikację, za pomocą które ustawiamy czynność. Kolejno przykładamy telefon z NFC do Tagu. Po prostej konfiguracji każdorazowe przyłożenie telefonu będzie skutkowało przekazem informacji, a tym samym nasz smartfon będzie wykonywał dane polecenie bez konieczności każdorazowego ustawiania.

NFC – jak włączyć i wyłączyć tę funkcję?

Nowoczesna technologia służy usprawnieniu korzystania z telefonu. Tym samym funkcja NFC z założenia musi być prosta w obsłudze. Jak włączyć NFC w telefonie? Zwykle pozycja oznaczona jako ,,połączenia NFC” znajduje się w górnym pasku narzędzi, który rozwijamy przesuwając palcem w dół ekranu (obok m.in. Wi-Fi czy Bluetooth). Większość telefonów z NFC obsługiwanych przez Android posiada pozycję do uruchamiania funkcji właśnie w tym miejscu. W niektórych smartfonach odpowiedniej pozycji musimy poszukać, wybierając ,,Ustawienia” i kolejno ,,Połączenia”, ,,Łączność” lub ,,Udostępnianie”. Wystarczy wybrać odpowiednią pozycję i połączenie NFC gotowe. Jak wyłączyć moduł? W ten sam sposób, powtarzając opisaną czynność. 

Pamiętajmy jednak, że nie każdy smartfon posiada NFC. Technologia jest dostępna zwykle w nowszych urządzeniach. Jeśli zależy nam na funkcji NFC, koniecznie sprawdźmy jej dostępność przed zakupem telefonu.

Sprawdź pozostałe artykuły!