Internet mobilny

Internet LTE
co to jest i jak działa?

O internecie LTE słyszał niemal każdy. Bardzo często nie potrafimy jednak określić, co właściwie oznacza ta nazwa. Czy LTE i 4G są tym samym? Dowiedz się więcej na temat internetu LTE, jego prędkości i zastosowania!

Co to jest internet LTE?

LTE (od ang. Long Term Evolution) jest, jak dotąd, najpowszechniej stosowaną technologią bezprzewodowej transmisji danych. Niekiedy bywa nazywana również internetem 4G LTE. Nie należy natomiast używać zamiennie określeń 4G i LTE, pierwsze oznacza bowiem sieć komórkową czwartej generacji, która korzysta z technologii LTE.

 
 

Standard LTE jest na tyle powszechny, że szacuje się, że dociera nawet do ponad 99% Polaków. Rozrastająca się od czasu wdrożenia tej technologii w 2009 roku sieć nadajników pozwala połączyć się z globalną siecią z wielu miejsc w Polsce.

LTE to opcja internetu mobilnego, dzięki któremu można cieszyć się doskonałą łącznością z siecią na smartfonie, tablecie czy laptopie. Doskonale sprawdzi się również w przypadku osób, które często podróżują lub, na przykład ze względu na swoją pracę, bardzo często zmieniają miejsce zamieszkania.

Obecnie jakość technologii LTE jest bardzo wysoka i łącze najczęściej jest stabilne, choć z pewnością nie tak, jak internet stacjonarny na kablu. Może być też dobrym rozwiązaniem w miejscach, do których nie dociera na przykład internet światłowodowy.

 
 
 
 

Prędkość LTE zależy od wielu czynników w tym między innymi od odległości od odpowiedniego nadajnika, modelu urządzenia mobilnego, liczby aktywnych użytkowników LTE w okolicy czy nawet ukształtowania terenu. Dlatego szybkość LTE ogłaszana przez dostawcę może odbiegać od tej realnej. Aby sprawdzić ewentualną różnicę, najlepszym sposobem będzie przeprowadzenie popularnego testu szybkości łącza. Internet LTE od UPC pozwoli Ci na transfer danych aż do 200 Mb/s, dzięki czemu będziesz cieszyć się łączem zawsze, kiedy tylko masz na to ochotę. Przy wyborze internetu bardzo ważną kwestią jest również limit danych. Najlepiej będzie zastanowić się ile internetu wykorzystujemy oraz do czego go potrzebujemy. Pilny e-mail z pracy, a może odcinek ulubionego serialu akurat w momencie, gdy jesteś w podróży? Ciesz się szybkim internetem LTE zawsze, gdy jesteś w jego zasięgu.

 
 

2G, 3G, LTE 4G – czym się od siebie różnią?

Obecnie technologia LTE 4G na urządzeniach mobilnych to absolutny standard. Wcześniej jednak telefony musiały korzystać ze znacznie mniej zaawansowanych nadajników.

  • Wieże pierwszej generacji 1G umożliwiały wyłącznie wykonywanie połączeń.
  • Druga generacja 2G przyniosła możliwość wysyłania SMS-ów oraz surfowania po internecie z prędkością zaledwie 0,2 Mb/s.
  • Kolejna, trzecia generacja, określana jako 3G, umożliwiała już korzystanie z multimediów, choć wciąż z niewielką prędkością, bo zaledwie nieco ponad 42 Mb/s.
  • Prawdziwą rewolucję w korzystaniu z usług internetowych przeniosła czwarta generacja 4G, umożliwiająca korzystanie z zaawansowanych aplikacji, a przy tym oferująca prędkość nawet powyżej 300 Mb/s.

Z pewnością nie jest to jednak ostatnie słowo dla rozwoju mobilnego internetu. Technologia piątej generacji 5G ma oferować przepływ danych nawet o prędkości większej niż 1000 Mb/s.

 
 

Internet 4G LTE – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Internet LTE doskonale sprawdzi się u osób, które z łącza korzystają przede wszystkim poza domem.  Mogą to być miłośnicy podróżowania, osoby często wyjeżdżające w delegacje bądź zmieniające miejsce zamieszkania. Dzięki internetowi LTE będą mogły zawsze cieszyć się fantastyczną rozrywką, a przy tym będą mogły bez trudu wykonywać swoje obowiązki służbowe przez internet. To również bezpieczna opcja zapasowa, kiedy łącze stacjonarne z jakichkolwiek powodów przestanie działać. Obecnie internet jest niezwykle istotny w pracy, jak i w szkole czy na wyższej uczelni. Dlatego dostęp do niego zawsze powinien być nieprzerwany.

Szybki, mobilny internet LTE można zastosować również w domu. Jest dobrym rozwiązaniem, gdy do naszej lokalizacji nie dociera internet światłowodowy. Jeśli jednak nie mamy problemu z jego dostępnością, a potrzebujemy szybkiej i stabilnej usługi dla całej rodziny, najlepiej zdecydujmy się na internet światłowodowy.

 
 

Jaki router LTE wybrać?

Wybór modelu routera LTE zależy głównie od celu, w jakim będzie wykorzystywany. Do wyboru mamy przede wszystkim urządzenia stacjonarne i niestacjonarne.

Urządzenia stacjonarne
 sprawdzą się przede wszystkim, gdy technologia LTE ma nam zapewniać domowy internet. Oferuje więcej opcji niż mobilny, a przy tym wymaga jedynie podłączenia do gniazdka elektrycznego. Przy wyborze konkretnego modelu ważne będzie sprawdzenie portów, w tym ilości portów LAN, które pozwolą podłączyć urządzenia za pomocą kabla. Dowiedz się także, jak wiele urządzeń możesz podłączyć do swojego routera LTE, w tym również bezprzewodowo. Warto zwrócić uwagę na obsługiwany standard wifi oraz rodzaj anteny, zamontowanej na stałe bądź odkręcanej. Te pierwsze częściej występują w bardziej podstawowych modelach, na przykład do niewielkiego mieszkania. Routery LTE z odkręcaną anteną dają możliwość jej wymiany na znacznie mocniejszą, która pozwoli na dostarczenie dostępu do sieci w większym domku jednorodzinnym.

Jeśli potrzebujesz korzystania z sieci LTE przede wszystkim poza domem, pomyśl o mobilnym routerze. Jest wyjątkowo niewielki i poręczny, bardzo często można bez trudu schować go w kieszeni. Do wyboru masz różne modele, w tym przypominający pendrive, który najlepiej sprawdzi się w przypadku laptopów lub notebooków albo urządzenie na baterie, za pomocą którego możesz połączyć z internetem właściwie każdy mobilny sprzęt, który wspiera połączenie LTE.

Routery LTE niekiedy mają również dodatkowe funkcje, które mogą być niezwykle przydatne. Jednym z udogodnień, które zdecydowanie warto wybrać, są dodatkowe zabezpieczenia, na przykład silna zapora hasła, zapora sieciowa, często podwójna (SPI i NAT), a także możliwość zablokowania konkretnych adresów MAC. Jeśli chcesz z łatwością dzielić się plikami z innymi użytkownikami, wybierz router z dodatkowym slotem na kartę SD bądź portem USB. Znaczenie będzie mieć również przyjazny interfejs, dzięki któremu z łatwością wykorzystasz wszelkie możliwości, jakie oferuje Ci urządzenie.

Internet LTE może być niezwykle udanym wyborem i korzystną opcją. Jeśli jednak masz możliwość założenia w mieszkaniu czy domu internetu światłowodowego, a przy tym nie korzystasz zbyt wiele z globalnej sieci poza własnymi czterema ścianami, 4G LTE może ewentualnie posłużyć Ci jako połączenie zapasowe. Sprawdź dostępne opcje i wybierz najlepszą dla siebie!

 
 

Sprawdź pozostałe artykuły!