Internet

Co to jest internet domowy?

Podjęliście decyzję o wynajmie mieszkania i przenosicie się pod nowy adres? A może właśnie kupiliście wymarzony dom? Wraz z przeprowadzką, będziecie musieli podjąć wiele decyzji. Również w zakresie wyboru usług, z jakich będziecie korzystać pod nowym adresem. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat internetu domowego, aby wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do potrzeb wszystkich lokatorów.

Co to jest internet domowy?

Internet domowy to stałe łącze stacjonarne, którego cechą charakterystyczną jest nieograniczony dostęp do sieci w obrębie Twojego domu. Takie łącze jest nie tylko nielimitowane, ale również stabilne. Co przez to rozumiemy?

  • brak limitu - to proste! - korzystasz bez żadnych ograniczeń. Możesz więc bez obaw pobierać pliki, oglądać filmy, przesyłać zdjęcia, rozmawiać na wideokonferencjach, nie przejmując się czy pakiet “już się wyczerpał”. Co warto podkreślić, internet domowy to też brak tzw. lejków, czyli nie musimy się martwić o zmniejszenie prędkości po zużyciu określonej liczby danych. 

 

  • stabilność -  stałe łącze światłowodowe w przeciwieństwie do internetu LTE czy radiowego, jest niezależne od warunków atmosferycznych, charakteryzuje się więc dużo większą stabilnością.
internet domowy w upc

Jaką prędkość internetu domowego wybrać?

Jednym z podstawowych kryteriów, które bierzemy pod uwagę przy wyborze internetu domowego, jest prędkość pobierania (download) i wysyłania danych (upload). Warto zwrócić uwagę na obydwa. Parametr prędkości pobierania danych będzie miał wpływ na czas ładowania stron internetowych, buforowanie oglądanych filmów czy muzyki. Ważna jest również prędkość tego, co wysyłamy na zewnątrz, co ma znaczenie przy np. spotkaniach online, game’ingu czy prowadzeniu videobloga.

Co ciekawe, jak donosi raport „Global Broadband Experience Scorecards” minimalna prędkość niezbędna do korzystania z internetu to zaledwie 10 Mb/s, – to jednakże wystarczy jedynie do bardzo podstawowych czynności w sieci np. sprawdzenia pogody czy przejrzenia poczty. Jeśli potrzebujemy internetu do pracy, oglądania filmów i seriali online czy też grania w gry online, to powinniśmy postawić na łącze o znacznie wyższej przepustowości.

W takim razie jaką prędkość internetu domowego wybrać? To zależy od naszych potrzeb i odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Czy pobierasz dużo danych?

Jeśli pobierasz duże pliki i zależy Ci na skróceniu czasu ich pobierania wybierz szybsze łącze. Jeśli wybierzesz internet 1 Gb/s możesz pobrać film 1 GB nawet w ok. 8.2 sekundy. Jeśli jednak nie zależy Ci na czasie lub pliki pobierasz rzadko możesz postawić na wolniejsze łącze.

  • Jak pracujesz?

Jeśli pracujesz zdalnie, na pewno zależy Ci na prędkości wysyłania, jak również stabilności łącza. Dzięki większej prędkości uploadu będziesz mógł prowadzić wideo-rozmowy w wysokiej jakości. Bez problemu wyślesz duże pliki lub dodasz je do chmury.

  • Jak spędzasz wolny czas?

Jeśli oglądasz filmy i seriale to dzięki wyższej prędkości internetu Ty i Twoi bliscy będziecie mogli oglądać ulubione treści w jakości HD lub UHD na kilku ekranach jednocześnie. Np. prędkość 1 Gb/s to też więcej detali, kolorów oraz najlepsza ostrość. O szybkim łączu warto też pamiętać, jeśli lubimy grać. Szybkie łącze to gwarancja stabilności i niskich pingów.

  • Czy Twój dom jest SMART?

Nie zapominajmy również o dynamicznie rosnącej liczbie podłączonych urządzeń w naszych domach. Już dziś w każdym gospodarstwie domowym z sieci korzysta średnio 11 urządzeń: komputery stacjonarne, laptopy, tablety, konsole, telewizory, telefony komórkowe. Wraz z rozwojem urządzeń IoT (odkurzacze, kosiarki, lodówki, żarówki, systemy monitoringu, itp.) możemy mówić o dziesiątkach jednocześnie podłączonych do internetu urządzeń w każdym domu. Cały ten sprzęt trzeba nie tylko podłączyć i zapewnić mu przepustowość łącza, ale również i odpowiednio zabezpieczyć.

Sprawdź pozostałe artykuły