Internet

Czym kierować się przy
wyborze Internetu
dla graczy?

Na co zwracać uwagę przy wyborze pakietu internetowego dla gracza? Jeśli nurtowało Cię to pytanie, z pewnością znajdziesz na nie odpowiedź w poniższym tekście. Dowiesz się, na jakie parametry zwracać szczególną uwagę by spełnić wymagania stawiane przez współczesne gry. 

Kilka słów wstępu...

Coraz częściej spędzamy wolny czas przenosząc się do wirtualnych światów. Zgodnie z raportem Forbes’a, poszukując relaksu w grach, wydajemy tyle samo, ile na kino, książki czy muzykę. Biznes rozrywkowy szybko dostrzegł potencjał graczy, którzy stali się jego cennymi klientami. Liczba graczy urosła już do takiego poziomu, że prawie co druga mijana przez nas osoba na ulicy jest graczem! Liczba graczy w Polsce przekroczyła 17 mln i nic nie zapowiada zmiany tego trendu w nadchodzących latach.

Okazuje się, że w gry gramy niezależnie od płci i wieku. Średnia wieku dla graczy wynosi 31 lat (grupaiqs.pl). Gdy przyjrzymy się raportowi polishgamers.com (The gender of Polish gamers. What are women playing – what are men playing? | Polish Gamers), zauważymy, że kobiety stanowią już od kilku lat około połowę wszystkich graczy.

Nie tylko przybywa konsumentów, ale również Polskich firm tworzących gry. Produkty wychodzące od polskich twórców zyskały uznanie graczy na całym świecie. Cały gamerski świat wstrzymuje oddech podczas premier polskich tytułów. Budżety powstających gier nierzadko przyprawiają o zawrót głowy, co tylko dodatkowo rozpala oczekiwania graczy. Któż nie słyszał o serii Wiedźmin, Cyberpunk 2077 od CD Project Red czy Dying Light od studia Techland?

Gry to nie tylko sposób na szybkie odstresowanie się po ciężkim dniu pracy, ale to już ogromna część współczesnej popkultury. Chwytające za serca historie bohaterów, złożone światy i scenariusze dopięte na ostatni guzik, stawiają gry na równi z dziełami autorów książkowych i filmowych.

Motywów przy wyborze gry odpowiedniej dla siebie jest tyle, ilu jest graczy na świecie — przyjemny i odprężający gameplay, wymagające wytężonego skupienia strategie, granie w kooperacji ze znajomymi, czy też wciągająca fabuła.

Pozornie, wymienionych rodzajów gier nie łączy zbyt wiele. Jednakże obecnie, niezbędnym i łączącym wszystkie gry elementem stał się dostęp do szybkiego internetu. Czasy wydań pudełkowych dobiegają końca i o ile nie jesteś kolekcjonerem płyt, zapewne od dawna nie masz ich zbyt wiele w swoim domu, a wszystkie swoje ulubione produkcje, trzymasz w wirtualnych bibliotekach.

Połączenie przewodowe

Obecnie, grać w gry możemy wszędzie. W domu i poza nim. Granie w domu nie jest obarczone ograniczeniami, które gracz mobilny musi brać pod uwagę i chociaż coraz więcej graczy korzysta z platform mobilnych t.j. konsole przenośne czy smartfony, tym razem skupimy się tylko na graczach stacjonarnych.
Przede wszystkim pamiętaj o zapewnieniu najlepszego połączenia urządzeń z modemem. Jakość i parametry połączenia internetowego są zawsze uzależnione od "najsłabszego ogniwa" w naszej sieci - od serwera aż do urządzenia. Jako zwykły użytkownik możesz mieć wpływ na sieć rozsyłaną z twojego domu tzn. modem - urządzenia. Połączenie o najwyższej jakości zapewnisz sobie poprzez fizyczne podłączenie kablem Ethernet. W ten sposób będziesz mieć pewność, że Internet w twoim domu nie będzie ograniczany.

Połączenie bezprzewodowe WiFi

Oczywiście, rozwiązanie polegające na podłączeniu się kablem do modemu nie zawsze jest wygodne i możliwe. Nikt nie lubi zbyt dużej ilości kabli. Jeśli korzystasz z połączenia WiFi swojego modemu postaraj się o jak najmniej przeszkód dla rozchodzącego się sygnału.

Warto przypomnieć, że rozsyłanie sygnału z modemu, realizowane jest poprzez dwa rodzaje pasm:

2.4 GHz - używając tego, masz nieco większy zasięg sygnału, ale ma mniejsze możliwości przesyłu danych względem 5 GHz.

5 Ghz - wysyła Twoje dane o wiele szerszą "autostradą", dlatego korzystając z tego rodzaju WiFi uzyskasz wyższą prędkość przesyłu danych w obie strony. Najlepszym rozwiązaniem dla domowego gracza, jest posiadanie modemu, który obsługuje oba pasma.

Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań jest Inteligentne WiFi, które znajdziesz w naszych modemach. Dzięki niemu nie będzie już potrzeby ręcznego zmieniania sieci, a optymalne dla Twojego urządzenia połączenie zostanie ustanowione przez inteligentne oprogramowanie. Automatycznie przełączy urządzenia między sieciami 2.4 Ghz, a 5 Ghz.

Szczególnie polecamy Twojej uwadze, nasz modem – Giga Connect Box 6 – który posiada WiFi 6, zapewniając dodatkowe zwiększenie przepustowości łącza na urządzeniach pracujących w tym samym standardzie.

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu pakietu internetowego dla gracza?

To zależy od tego w jakie gry grasz. Omawiając kilka parametrów, dowiesz się, co będzie najlepszym wyborem dla Twoich gier.

instalacja światłowodu
instalacja światłowodu

Prędkość pobierania

Prawie każdą współczesną grę musisz pobrać. Gry zajmują coraz więcej przestrzeni dyskowej, a to znaczy, że zanim zaczniesz rozgrywkę musisz poświęcić czas na pobranie zawartości gry. Dodatkowo gra będzie najprawdopodobniej wymagała niemałych i częstych aktualizacji oraz poprawek. Wybranie odpowiedniego pakietu zapewni Ci znaczne zmniejszenie czasu, który musiałbyś poświęcić na pobieranie. Wspomniany wcześniej Cyberpunk 2077 zajmuje około 70 GB przestrzeni dyskowej.

Im szybszy Internet, tym szybciej dostaniesz to na co czekasz! Stawiaj na prędkość jeśli, zależy Ci na szybkim pobieraniu gier, a w szczególności gier: MMO RPG, czy fabularnych Single Player.

Prędkość wysyłania

Wiele osób skupia się jedynie na maksymalnej prędkości pobierania, lecz jeśli grasz w gry multiplayer zwróć również uwagę jaką prędkość przesyłania będziesz mieć do swojej dyspozycji.

Szybsze wysyłanie da Ci możliwość prowadzenia streamingów własnej rozgrywki, lepszą jakość wideorozmów ze znajomymi oraz pozwoli skorzystać z możliwości grania w chmurze. Granie w gry nie wymaga już od nas najwyższej jakości sprzętu, ale szybkiego Internetu! Dzięki platformom do grania w chmurze takich jak Stadia od Google czy GeForce Now od NVIDIA, możesz grać w najnowsze gry i najbardziej wymagające tytuły gier na: telefonie, telewizorze, laptopie lub komputerze. Internet od UPC pozwoli Ci na bezproblemowe korzystanie z powyższych usług.

Internet dla graczy

 
 

 

Internet dla graczy

 
 

Niski Ping

Gry kooperacyjne wymagają wysyłania dużej ilości danych na serwer, na którym gramy. Szybsze możliwości wysyłania przekładają się bezpośrednio na jakość grania online. Najgorszym wrogiem gracza mulitplayer są lagi, czyli opóźnienia, które pojawiają się gdy gra zbyt wolno komunikuje się z serwerem. Jeśli chcesz ich uniknąć wybierz pakiet Internetu z możliwie najniższym opóźnieniem, czyli PING'iem. Liczy się go milisekundach. Opóźnienie na poziomie 10-20 ms zapewni Ci satysfakcjonujące wrażenia z rozgrywki. Twoje działania w grze będą szybciej komunikowane, dzięki czemu na ekranie będziesz widział bardziej aktualną sytuację gry, która rozgrywana jest na serwerze. Gdy PING będzie zbyt duży znacząco zmniejszy się Twoja satysfakcja z rozgrywki i szansa na zwycięstwo.

W miarę możliwości podłączaj swoje urządzenie za pomocą kabla. Jeśli korzystasz z WiFi podłącz się do najszybszego i najstabilniejszego sygnału rozsyłanego przez modem lub skorzystaj z rozwiązania Inteligentnego WiFi od UPC. Przy zakupie pakietu Internetowego pamiętaj o tym w jakie gry grasz i czego potrzebujesz. Najistotniejsze parametry Internetu dla graczy to prędkości pobierania, wysyłania i opóźnienia.

Data publikacji: 12.12.2022

Sprawdź pozostałe artykuły