Standard DVB-T2 już w Polsce.jpeg
Newsy

Standard DVB-T2 już w Polsce! Czy wpłynie na jakość odbioru telewizji?

19 kwietnia 2022 4 minuty czytania

Od końca czerwca 2022 standard DVB-T2 będzie obowiązywał na terenie całego kraju. Jeśli zastanawiasz się, czym właściwie jest DVB-T2 czy Twój odbiornik jest na niego przygotowany lub w jaki sposób wpłynie on na jakość odbioru telewizji, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

 

Spis treści:
Czym jest standard DVB-T2?
Standard DVB-T2 – harmonogram wdrażania
Czy DVB-T2 faktycznie poprawi jakość odbioru telewizji?
DVB-T2 – jak sprawdzić, czy telewizor jest przygotowany?
Co w przypadku osób, które będą musiały wymienić telewizor?

Czym jest standard DVB-T2?

Od połowy 2022 r. nastąpiła zmiana na standardu DVB-T (używanego w Polsce od 2013 r.) na DVB-T2 (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation). Jak sama nazwa wskazuje, jest to druga generacja przesyłu danych multimedialnych. Dla odbiorców, najbardziej istotnym ograniczeniem standardu DVB-T był brak możliwości oglądania kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD (720p i 1080p). Sytuację tę zmienił nowszy standard, DVB-T2, który również opiera się na transmisji cyfrowej. Do kodowania audio i wideo wykorzystuje MPEG-2 oraz MPEG-4, uzupełnione o MPEG-H (HVEC). 

Zmiana w standardzie nadawania wprowadzana została głównie z powodu ograniczeń standardu DVB-T oraz ze względu na rosnące potrzeby operatorów telekomunikacyjnych w związku z planami szerokiego wprowadzenia w Polsce łączności 5G. Nowa technologia, w porównaniu do wcześniej używanej AVC, transmituje większą ilość danych na danej częstotliwości i posiada efektywniejszą kompresję. Standard DVB-T2 charakteryzuje się większą pojemnością multipleksu – czyli pozwala przesłać do 40 Mb/s w jednym paśmie o szerokości 8 MHz. Dla porównania, wcześniej wykorzystywane DVB-T osiągało ok. 24,88 Mb/s w tej samej szerokości pasma. możliwe jest również przesyłanie drogą naziemną kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K/Ultra HD. To wszystko sprawia, że zmiana standardów skutkowała przede wszystkim na zmniejszeniu wykorzystywanej pojemności pasma radiowego.

Proces zmniejszania częstotliwości określa się mianem refarmingu. Wynika to z decyzji Komisji Europejskiej, która mówi o konieczności zwolnienia części pasma radiowego na rzecz sieci 5G. Obecnie telewizja naziemna zajmuje całą częstotliwość, a należy ją zmniejszyć do 694 MHz (lub nawet mniej). W tym celu potrzebna jest bardziej skompresowana technologia, która nie zajmuje aż tyle miejsca w paśmie. Jest nią właśnie DVB-T2.


Standard DVB-T2 – harmonogram wdrażania

28 marca 2022 r. nastąpiła zmiana sygnału w województwie lubuskim, opolskim i dolnośląskim, jednak do końca czerwca 2022 r. nowy standard miał obowiązywać już w całym kraju. Poszczególne etapy wprowadzania podzielone zostały pod względem obszaru. 25 kwietnia standard DVB-T2 zaczął funkcjonować także w północnej części kraju, czyli na terenie województwa zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. DVB-T2 w województwach: małopolskim, łódzkim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim wprowadzono po 23 maja 2022 r. Natomiast ostatni etap, przeprowadzony w czerwcu obejmował wschód Polski, czyli województwo lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie. Jednak co ta zmiana oznacza w praktyce?


Czy DVB-T2 faktycznie poprawi jakość odbioru telewizji?

Przesunięcie emisji na niższe częstotliwości może nasuwać pytania o jakość przesyłanego obrazu. Zmiana na DVB-T2/HEVC może przynieść jedynie pozytywne korzyści. Ze względu na bardziej skompresowany przekaz, możliwy jest przesył większej ilości danych multimedialnych o jednocześnie wyższej rozdzielczości. Telewizor DVB-T2/HEVC będzie odbierał więcej kanałów telewizyjnych, a każdy z programów będzie wyświetlany w wysokiej rozdzielczości – HD, FullHD, 4K UHD i nawet 8K UHD. Nowy standard DVB-T2 to również lepsza jakość dźwięku, głównie dzięki technologii Dolby AC-4, która także należy do nowej generacji i pozwala na szybsze przesyłanie dźwięku.

Przejście na standard DVB-T2 oznacza, że począwszy od drugiej połowy 2022 roku każdy obywatel Polski (który korzysta z telewizji) odbiera nowy standard jakości obrazu, a także ma do dyspozycji więcej programów telewizyjnych. Dzięki zmniejszeniu pasma częstotliwości i udostępnieniu go na rzecz sieci 5G szybki internet może być dostępny nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich, ale również w mniejszych miastach w Polsce.


DVB-T2 – jak sprawdzić, czy telewizor jest przygotowany?

Jak już wcześniej wspomniano, obecnie większość telewizorów ma możliwość odbierania sygnału DVB-T2/HEVC. Ponadto, zmiana standardu nie dotyczy klientów platform satelitarnych i sieci kablowych. Jeśli jednak chcesz się upewnić, czy twój odbiornik to potrafi, podpowiadamy, jak to sprawdzić. Po włączeniu telewizora należy przejść w „Ustawienia” i zmienić na „Automatyczny wybór kanałów”. Po tych zmianach ponownie włączyć telewizor i sprawdzić, czy pojawiły się nowe kanały, które udostępniane są na DVB-T2/HEVC. Są to w głównej mierze kanały należące do Telewizji Polskiej, takie jak TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Polonia czy TVP Kultura oraz kanały z multipleksu TVN Discovery, takie jak TVN HD, Metro czy TVN Fabuła.


Co w przypadku osób, które będą musiały wymienić telewizor?

Rząd przygotował specjalną ustawę, która została już podpisana przez prezydenta RP. Dzięki niej każdy, kto nie posiada dekodera DVB-T2 będzie mógł ubiegać się o dopłatę w wysokości 100 zł lub 250 zł na zakup dedykowanego telewizora.

Wyższa rozdzielczość, lepsza jakość dźwięku i więcej programów to korzyści, jakie wynikają z przejścia na standard DVB-T2 – od kiedy w telewizorze pojawią się programy w jakości FullHD, zmniejszy się także podatność na zakłócenia. Nowy standard umożliwi także rozpowszechnienie sieci 5G w Polsce.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl