internet

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Pracujesz, uczysz się, robisz zakupy. Tak wiele naszych codziennych czynności wykonujemy w internecie, że często zapominamy, ile zagrożeń może podczas każdej z nich czyhać. Na co warto zwracać uwagę podczas ściągania plików? Jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem? Sprawdź naszych 10 wskazówek i bezpiecznie korzystaj z internetu!

Co czyha na nasze bezpieczeństwo w internecie?

Korzystając z internetu jesteśmy narażeni na różnego rodzaju szkodliwe i złośliwe oprogramowanie. Jednym z nich jest tzw. malware, czyli programy, które bez naszej wiedzy (i zgody!) potrafią uszkodzić system komputera lub telefonu, utrudnić jego funkcjonowanie, a nawet przejąć nasze poufne dane lub hasła. Aby skutecznie chronić swoje dane i urządzenia warto wiedzieć, czym są robaki, trojany, spyware, rootkity czy phishing. Wiedza ta pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo w sieci i wyczuli na potencjalne zagrożenia.

Dodatkowo w dobie pandemii wzrasta liczba ataków cyberprzestępczych, które wykorzystują nasz strach przed koronawirusem, na przykład podejrzane smsy z informacjami o wirusie, maile z tytułem odnoszącym się do sprzedaży maseczek czy prośby o podanie danych wrażliwych (PIN/dane do logowania). Musimy być uważni i podejrzliwi, co finalnie może uchronić nas przed zagrożeniami, które czyhają w internecie.

Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Poznaj 10 naszych wskazówek, dzięki którym zmniejszysz ryzyko zainfekowania swoich urządzeń złośliwym oprogramowaniem czy ochronisz swoje dane przed wyciekiem.

1. Zainstaluj profesjonalny program ochrony Twoich urządzeń (zaawansowany program antywirusowy)

Zdrowy rozsądek i przeczucie niestety nie wystarczą, aby ochronić nasze urządzenia przed zagrożeniami w sieci. Dlatego warto wesprzeć się zaawansowaną technologią. Co to jest? Czy „darmowy antywirus” to to samo co profesjonalny program ochrony urządzeń?

Niestety „darmowy” antywirus nie jest programem, który w pełni chroni Twoje urządzenia. Profesjonalny program ochrony, jak np. Pakiet Bezpieczeństwa UPC, wykorzystuje tzw. analizę behawioralną. Silniki takiego programu aktywnie i nieustannie sprawdzają, co dana aplikacja, plik lub nawet jego część wykonuje na Twoich urządzeniach. Złośliwe lub jakkolwiek niekorzystne działanie jest wyłapywane i blokowane na bieżąco, nawet wtedy, gdy nie znaleziono jeszcze na nie szczepionki (tzw. sygnatury). Wynika to z tego, że profesjonalny program ochrony działa w sposób proaktywny. Jest to bardzo ważne ponieważ nowe złośliwe oprogramowanie (ang. malware) pojawia się średnio co 4 sekundy! Dlatego „darmowy antywirus”, który wykorzystuje jedynie analizę sygnaturową, czyli wykryte do tej pory szczepionki (sygnatury) na dane zagrożenie, nie wykryje, że coś dzieje się z Twoimi danymi lub czy ktoś Cię szpieguje. Niestety nie ma takiej możliwości, ponieważ jego aktualizacja następuje średnio raz na tydzień, więc nie ma on wiedzy o zagrożeniach tzw. „zero-day”, na które nie znaleziono jeszcze szczepionki (sygnatury). Zanim informacja dotrze do bazy sygnatur „prostego antywirusa”, może minąć nawet kilka tygodni. Kolejnymi funkcjonalnościami Pakietu Bezpieczeństwa UPC jest ochrona bankowości i zakupów online oraz ochrona rodzicielska. Przy ochronie bankowości, współpracujemy z ponad 200 światowymi bankami, więc w momencie nawiązywania połączenia z bankiem uaktywnia się dodatkowa ochrona blokująca tzw. trackery czy pop-upy (działające w tle w innych aplikacjach lub stronach www), które mogłyby „podejrzeć” co dzieje się na Twoim koncie lub jak się do niego dostać. Kontrola Rodzicielska pozwoli Ci ochronić najmłodszych przez niebezpiecznymi lub nieprzydatnymi treściami.

Pakiet Bezpieczeństwa UPC możesz też wykorzystać na 5 dowolnych urządzeniach – komputerze stacjonarnym (PC), laptopie, tablecie, smartfonie.

2. Regularnie aktualizuj i skanuj urządzenia (tzw. Patch Management)

Aktualizuj system operacyjny, aplikacje i programy antywirusowe. Dzięki temu Twoje urządzenia będą na bieżąco chronione przed najnowszymi zagrożeniami w sieci. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu obligują również do regularnych aktualizacji na wszystkich urządzeniach. Skanuj system programem antywirusowym i skanerami wykrywającymi szkodliwe oprogramowanie. Z Pakietem Bezpieczeństwa od UPC możesz korzystać z ochrony antywirusowej, która polega na skanowaniu urządzenia w czasie rzeczywistym. Program usuwa szkodliwe pliki z urządzenia lub umieszcza je w kwarantannie. Dodatkowo w razie potrzeby możesz włączyć skanowanie ręczne, a także zdecydować, jakie pliki mają być skanowane, a jakie nie.

3. Dbaj o prywatność w sieci i chroń swoje dane

Nie udostępniaj swojej lokalizacji. Oznaczanie miejsc, w których jesteś może być ryzykowne. Nie tylko przekazujesz informacje o swoim dokładnym położeniu, ale również dajesz sygnał, że nie ma Cię w domu. Pamiętaj też o zarządzaniu ustawieniami prywatności w Twoich aplikacjach. Im więcej danych udostępnisz (nawet nieświadomie) dostawcom aplikacji lub Cyberprzestępcom (poprzez złośliwe oprogramowanie typu spyware), tym bardziej precyzyjny „obraz” Twojej osoby będzie dla nich dostępny do wykorzystania. Pamiętaj, że w internecie nic nie ginie. Zadbaj, by rodzinne zdjęcia i ekscytujące wydarzenia zachować tylko dla najbliższych. Ważne jest też, z kim dzielisz się swoimi danymi. Nie zapomnij, że do obcych w internecie należy odnosić się podobnie jak do nieznajomych na ulicy. Te można powiedzieć podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu pozwolą uchronić siebie i swoich bliskich przed licznymi nieprzyjemnościami. 

Wybierz Pakiet Bezpieczeństwa UPC

i chroń siebie oraz najbliższych w sieci!

4. Korzystaj z bezpiecznych płatności elektronicznych

Pamiętaj, że aby bezpiecznie korzystać z internetu, przy płatnościach drogą elektroniczną zawsze należy korzystać z szyfrowanej transmisji danych. Upewnij się, czy serwis zabezpieczony jest przez certyfikat SSL, czyli w adresie strony www pojawia się protokół https oraz symbol kłódki. Dodatkowo sprawdź dla kogo został wystawiony dany certyfikat oraz czy adres strony jest poprawny. Przykładowo: przelevvy24.pl zamiast przelewy24.pl. W Pakiecie Bezpieczeństwa UPC możesz korzystać z funkcji Ochrony bankowości, która dodaje kolejną warstwę zabezpieczeń podczas korzystania z bankowości online i/lub przeprowadzania transakcji pieniężnych online.

5. Nie otwieraj podejrzanych załączników

Przestępcy korzystają z wielu metod, których celem jest zainfekowanie naszego sprzętu. Jedną z nich jest wysyłanie plików w wiadomości email, przekazanie ich przez pendrive lub link na komunikatorze. Takie maile udają prawdziwą komunikację od zaufanego dostawcy np. banku, sklepu internetowego, portal społecznościowego lub serwisu aukcyjnego i zawierają złośliwe oprogramowanie. Idealnym przykładem takich prób oszustwa jest fałszywy rachunek, który po otwarciu pobiera złośliwe oprogramowanie. Jeżeli nie masz pewności czy dany załącznik jest ok, nie otwieraj go. Zawsze możesz taki załącznik przeskanować oprogramowaniem antywirusowym. Pamiętaj, że bezpieczeństwo w sieci to przede wszystkim podejrzliwość i ograniczone zaufanie. Możliwość weryfikacji załączników daje również Pakiet Bezpieczeństwa UPC.

6. Nie klikaj w nieznane linki i reklamy

Najlepiej ignoruj wyskakujące okienka, pojawiające się w przeglądarce lub na pulpicie. Kliknięcie w nieznany link może spowodować ściągnięcie złośliwego oprogramowania. Unikaj też wchodzenia na witryny internetowe o wątpliwej reputacji. Dzięki kontroli rodzicielskiej, dostępnej w Pakiecie Bezpieczeństwa UPC, możesz chronić przed nimi również swoje dzieci.

7. Instaluj aplikacje ze znanych źródeł

Będąc użytkownikiem urządzeń mobilnych, aplikacje pobieraj wyłącznie z Google Play Store (App Store to jedyna możliwość dla użytkowników urządzeń iPhone). Przed instalacją sprawdź też kto jest twórcą aplikacji, recenzje i oceny danej aplikacji. Instalując oprogramowanie lub aplikacje, dokładnie czytaj okna informacyjne i licencje. W korzystaniu z bezpiecznych aplikacji pomoże Ci również Pakiet Bezpieczeństwa UPC, który blokuje pobieranie plików uznawanych za szkodliwe. Dodatkowo funkcja DeepGuard weryfikuje bezpieczeństwo używanych przez Ciebie aplikacji na podstawie informacji zaufanej usługi zewnętrznej. Jeśli nie można zweryfikować bezpieczeństwa, funkcja ta monitoruje działanie aplikacji.

8. Korzystaj z ‘silnych’ (czyli trudnych do odgadnięcia) haseł oraz managerów haseł

Silne hasła są trudne do rozszyfrowania przez cyberprzestępców, zawierają małe, wielkie litery, znaki specjalne oraz cyfry. Aby czuć się bezpiecznie korzystając z sieci, warto z nich korzystać podczas logowania do bankowości elektronicznej, konta mailowego czy sieci wifi. Pamiętaj, aby używać różnych danych (czyli loginu i hasła), kiedy korzystasz z wielu miejsc w sieci. Pomóc może w tym manager haseł. Jest to specjalny program, który nie tylko bezpiecznie przechowuje hasła, ale też pomaga wygenerować unikatowe hasło do każdego z serwisów. Obecnie przeglądarki takie jak Google Chrome czy Mozilla Firefox posiadają wbudowaną funkcję managerów haseł.

9. Korzystaj z uwierzytelniania wielopoziomowego (MFA)

Dobrą praktyką bezpiecznego korzystania z internetu jest też dodatkowe zabezpieczenie swojego konta, czy to mailowego czy też do portalu społecznościowego. MFA to dodatkowa warstwa zabezpieczająca Twoje konto przed nieautoryzowanym dostępem. MFA wymaga przynajmniej dwóch z kilku składników:

  • Coś co wiesz (login i hasło). 
  • Coś co masz (klucz sprzętowy lub aplikacja na telefonie). 
  • Coś co jest częścią Ciebie (odcisk palca lub skan biometryczny twarzy).

Popularną metodą uwierzytelniania wielopoziomowego jest generowanie specjalnych jednorazowych kodów bezpieczeństwa. Można je otrzymywać przy pomocy wiadomości email, SMS lub przez specjalne aplikacje na urządzenia mobilne (przykładowo: Google Authenticator). .

10. Zabezpiecz swój telefon hasłem lub biometrycznie

Współcześnie jednym z najważniejszych narzędzi jakie posiadamy jest nasz telefon. Z niego logujemy się do banku, poczty elektronicznej, dokonujemy płatności mobilnych czy korzystamy z różnych portali społecznościowych. Dlatego też należy odpowiednio zadbać o bezpieczny dostęp do samego urządzenia. Najprostszą metodą jest kod PIN, pamiętajmy tylko, aby nie stosować prostych kodów takich jak 1111, 1234 lub 0000. Najbardziej skuteczną metodą zabezpieczenia telefonu jest biometria, czyli wykorzystanie czegoś co jest unikatową cechą każdego z nas. Może to być odcisk palca lub skan twarzy. Dzięki temu unikniesz, że ktoś niepowołany będzie miał dostęp do Twojego telefonu i znacznie zwiększy to poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci.

Sprawdź pozostałe artykuły