telewizja-4K-blog-txt2.jpg
Porady Internet

Bezpieczeństwo w sieci dla dzieci

1 sierpnia 2023 3 minuty czytania

Pandemia COVID-19 zmusiła nas do pozostania przez długi czas w domu.

Pandemia COVID-19 zmusiła nas do pozostania przez długi czas w domu. Tutaj przeniosło się całe nasze życie – praca, rozrywka, a także edukacja dzieci i młodzieży. W związku z tym również najmłodsi zaczęli częściej i dłużej spędzać czas przed ekranami. Komputer do nauki zdalnej, tablet do rozrywki na stałe wpisały się w ich codzienność. Co zrobić, by zapewnić dzieciom bezpieczny dostęp do internetu?

Spis treści: 

  1. Czy dostęp do sieci może być dla dzieci niebezpieczny? 
  2. Jak ochronić dzieci przed niewłaściwym korzystaniem z internetu?

Czy dostęp do sieci może być dla dzieci niebezpieczny?

Nieograniczony dostęp do treści w internecie może być niebezpieczny nie tylko dla najmłodszych, ale i dla wszystkich użytkowników sieci domowej. Scenariuszy może być wiele, począwszy od przypadkowego odwiedzenia stron o niepożądanej treści, aż do udostępniania cyberprzestępcom naszej sieci domowej. Dochodzi wtedy do nawiązania połączenia z bankiem czy pracą rodziców np. poprzez ściągnięcie niewinnej aplikacji. Do niebezpiecznych sytuacji dochodzi w szczególności wtedy, jeśli dziecko surfuje po sieci samodzielnie, nie ma wsparcia technologicznego i nie zna zasad bezpiecznego poruszania się w internecie. Do najczęściej spotykanych zagrożeń należą:

  • cyberprzemoc, 
  • wyłudzenia, 
  • kradzież tożsamości, 
  • „podglądanie” zawartości komputerów czy telefonów i wpisywanych haseł, 
  • brutalne treści, 
  • kontakty z nieznajomymi.

Jak ochronić dzieci przed niewłaściwym korzystaniem z internetu?

Poznaj kilka naszych wskazówek, które zapewnią Twojemu dziecku bezpieczne korzystanie z sieci:

1. Rozmawiaj z dzieckiem na temat bezpieczeństwa w sieci i treści, z których korzysta.

W internecie stykamy się z różnymi treściami, na które często trafiamy zupełnie przypadkowo. Uświadamiaj dziecko, że w internecie nie każdy serwis czy Użytkownik ma dobre zamiary (pomimo, iż za takiego się podaje). Szkodliwe treści, w których obecna jest na przykład przemoc, okrucieństwo lub pornografia mogą mieć negatywny wpływ na rozwój zarówno dzieci, jak i młodzieży. Dlatego tak ważne jest regularne rozmawianie z dziećmi na temat treści, jakie występują w internecie, które z nich są szkodliwe i dlaczego nie można z nich korzystać. Niebezpieczne treści niestety są łatwo dostępne, nawet z poziomu prostej przeglądarki. Dodatkowo w rozmowach z dzieckiem warto poruszać temat związany z publikacją prywatnych danych, zdjęć oraz rozmów z nieznajomymi osobami. Pamiętaj, że w „internecie nic nie ginie”, a zamieszczone zdjęcie czy filmik staje się najczęściej własnością serwisu oraz może zostać błyskawicznie skopiowany i rozpowszechniony. Pomyśl, że Twoje dziecko może kiedyś zabiegać o ważne stanowisko, a tymczasem zostanie „wyciągnięty” kompromitujący filmik sprzed lat.

2. Ustal wspólnie z dzieckiem zasady korzystania z internetu.

Warto wspólnie z dzieckiem ustalić zasady korzystania z sieci, czyli zwrócić uwagę na:

  • czas spędzany przy urządzeniu, 
  • rodzaje stron, aplikacji czy gier, z których można korzystać, 
  • towarzyszenie młodszym dzieciom podczas korzystania z sieci. 

 Zasady korzystania z sieci powinny być oczywiście dostosowane do wieku i wiedzy dziecka na temat treści i sytuacji, w których może się znaleźć w internecie. Dlatego zwracaj uwagę na oznaczenia stron oraz parametr PEGI, informujący o klasyfikacji wiekowej przy grach wideo. I co najważniejsze: zapewniaj dziecko, że o każdej wątpliwości lub o niepokojącym zachowaniu w sieci warto poinformować rodzica.

3. Zainstaluj profesjonalny program ochrony Twoich urządzeń (zaawansowany program antywirusowy) z funkcją kontroli rodzicielskiej.

Zdrowy rozsądek niestety nie wystarczy, aby być bezpiecznym w sieci. Nie daje nam gwarancji, że nasze dane i pieniądze będą chronione. Dlatego warto uzbroić się w profesjonalny program chroniący naszą sieć i urządzenia. To coś więcej niż „darmowy antywirus”, który odświeża bazę wirusów średnio raz na tydzień. Natomiast nowe zagrożenie pojawia się w internecie średnio co 4 sekundy. Z rozwiązaniem przychodzi tutaj tzw. „analiza behawioralna”, dzięki której Pakiet Bezpieczeństwa analizuje „na żywo” co dzieje się na urządzeniu i eliminuje złośliwe zachowania. Dodatkowo kontrola rodzicielska, która jest dostępna w Pakiecie Bezpieczeństwa, pozwoli Ci ochronić najmłodszych przez niebezpiecznymi lub nieprzydatnymi treściami:

  • Możesz ustawić dzienny limit korzystania z urządzenia przez Twoje dziecko. Limit może być inny w dzień powszedni, a inny w weekend. 
  • Blokada rodzicielska - możesz też zablokować na urządzeniu dziecka dostęp do wybranych przez Ciebie treści np. materiały dla dorosłych, hazard, używki. Pakiet Bezpieczeństwa weryfikuje nie tylko adres stron internetowych, ale również prezentowane na nich treści. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl