TELEFON
9 metod na bezpieczny telefon
na co uważać, aby nie paść ofiarą oszustwa?
Każdego dnia wykorzystujemy smartfon do wielu czynności - kontakt z ludźmi, przelewy bankowe, logowanie do poczty elektronicznej. Często zapominamy, jakie niebezpieczeństwa mogą nas spotkać w sieci. Oto praktyczne wskazówki, jak zabezpieczyć swój telefon komórkowy.
Dlaczego zabezpieczenie telefonu jest tak ważne?
Zanim przedstawimy najskuteczniejsze sposoby na to, jak zabezpieczyć telefon, warto wyjaśnić, dlaczego w ogóle warto zadbać o ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i różnymi atakami cyberprzestępców. Smartfon zawiera mnóstwo wrażliwych danych i informacji na temat swojego właściciela. Za pomocą urządzenia mobilnego nie tylko komunikujemy się z innymi, lecz także dokonujemy przelewów bankowych, wysyłamy w e-mailach ważne dokumenty, dane klientów, prywatne zdjęcia - każda z tych czynności to potencjalne zaproszenie dla hakerów. Nikt z nas nie chce, aby osobiste zdjęcia trafiły w nieodpowiednie ręce. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ochronę telefonu komórkowego.
Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem i włamaniem? Praktyczne wskazówki dla użytkowników smartfonów
Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo smartfona, należy pamiętać o kilku prostych zasadach.
1. Zainstaluj program antywirusowy na telefonie. Pamiętaj, że "darmowy" antywirus nie ochroni w pełni Twojego urządzenia mobilnego. Dobrym rozwiązaniem będzie profesjonalny program ochrony, jak np. Pakiet Bezpieczeństwa UPC, który wykorzystuje tzw. analizę behawioralną. Silniki takiego programu aktywnie i nieustannie sprawdzają, co dana aplikacja, plik lub nawet jego część wykonuje na Twoich urządzeniach.
2. Pobieraj aplikacje tylko z zaufanych źródeł jakich jak App Store, Sklep Play, Windows Phone. Przed instalacją warto również sprawdzić recenzje, twórcę aplikacji oraz oceny.
3. Nie klikaj we wszystkie reklamy i linki, które pojawią się na ekranie telefonu. Kliknięcie w nieznany link może spowodować ściągnięcie złośliwego oprogramowania.
4. Zabezpiecz telefon kodem lub biometrycznie. Pamiętaj, aby tworzyć skomplikowane kombinacje, które trudno odgadnąć. Zdecydowanie unikaj PINów typu 1111, 1234. Bardzo skuteczną metodą zabezpieczenia telefonu jest biometra np. odcisk palca lub rozpoznawanie twarzy.
5. Nie otwieraj podejrzanych załączników. Jeśli nie znasz nadawcy maila lub nie masz pewności, czy SMS, który otrzymałeś, faktycznie został wysłany przez Twój bank - nigdy nie klikaj w załączony link. Bardzo często okazuje się, że cyberprzestępcy właśnie w ten sposób rozsyłają szkodliwe oprogramowanie.
6. Wykonuj na bieżąco aktualizacje systemu i aplikacji zalecane przez producenta. Uzupełniając luki w oprogramowaniu, które są swego rodzaju ,,furtkami” dla hakerów. Zmniejsza to ryzyko zainfekowania smartfona wirusami typu trojan, rootkit, adware, ransomware.
Jak dodatkowo zabezpieczyć telefon?
7. Staraj się nie korzystać z otwartych (niezabezpieczonych) sieci wifi, spędzając czas w galerii handlowej, parku czy kawiarni, gdyż hakerzy mogą wówczas w łatwy sposób wykorzystać wrażliwe informacje i dane np. twoje hasła i loginy do bankowości elektronicznej.
8. Nigdy nie zostawiaj smartfona bez nadzoru, zwłaszcza w publicznych miejscach typu kawiarnia, restauracja, sklep. Wystarczy chwila nieuwagi, by telefon trafił w niepowołane ręce. Warto ustawić zabezpieczenie ekranu telefonu komórkowego (pin lub znak graficzny) i zawsze mieć włączoną lokalizację w swoim urządzeniu mobilnym. W razie kradzieży urządzenia może to ułatwić szybkie dotarcie do złodzieja.
9. Nie udostępniaj telefonu nieznajomym. Nawet jeśli proszą nas tylko o wysłanie wiadomości SMS lub wykonanie połączenia pod dany numer.
Korzystając z mobilnego dostępu do internetu za pośrednictwem smartfona, możesz załatwić szereg codziennych spraw, cieszyć się różnego rodzaju rozrywką, komunikować z bliskimi, klientami. Pamiętaj jednak, aby zawsze zachować czujność i zadbać o odpowiednie zabezpieczenie telefonu za pomocą wyżej wspomnianych metod.