Internet

Poznaj 10 mało znanych faktów o internecie

Internet skrywa wiele tajemnic, a jego skala znacznie przekracza możliwości poznawcze człowieka. Czy wiesz wszystko o internecie? Sprawdź!

Obecnie trudno sobie to wyobrazić to, że zaledwie kilkadziesiąt lat temu głównym źródłem informacji dla wielu osób była prasa i telewizja. Powstanie i rozpowszechnienie się internetu szybko ogłoszono rewolucją, a dziś jest już on stałym elementem naszej codzienności. Dzięki sieci możemy poszerzać naszą wiedzę, kontaktować się ze swoimi znajomymi i rodziną, a także pracować. Czy jednak wiesz o nim wszystko? Poniżej przedstawiamy 10 ciekawostek o sieci!

1. Pierwsza strona internetowa

Pierwsza strona dostępna dla wszystkich użytkowników internetu niedawno obchodziła swoje 30 urodziny, gdyż została uruchomiona w 1991 roku. Opierała się ona na koncepcji Tima Bernersa-Lee, a dokładniej na hipertekstowej bazie danych. Zarówno jej konstrukcja, jak i design znacząco odbiegają od tego, do czego przyzwyczaił nas dzisiejszy internet. Co ciekawe, ta strona nadal funkcjonuje w przestrzeni wirtualnej i można znaleźć ją pod adresem: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

2. Liczba stron www

Internet jest stosunkowo „młodym wynalazkiem”, ale mimo to obecnie trudno znaleźć osobę, która nigdy nie miała z nim styczności. Codziennie śledzimy różne informacje, przeglądamy social media oraz wchodzimy na swoje ulubione strony internetowe. Wobec tego warto zadać sobie pytanie, ile stron www znajdziemy w internecie? Według szacunków jest ich już grubo ponad 1 miliard, a obecnie przekłada się na ok. 175 nowych witryn dodawanych każdej minuty. Z aktualnymi szacunkowymi statystykami można zapoznać się pod adresem: https://siteefy.com/how-many-websites-are-there/

3. Kiedy najchętniej surfujemy po sieci?

Dla wielu osób odpowiedź na to pytanie pewnym zaskoczeniem – według badania PBI/Gemius najwięcej czasu w Internecie spędzamy w poniedziałki. Rekord odsłon padł 13 marca 2021 r., kiedy to Polacy wykonali ponad 2 mld odsłon.

4. Najpopularniejsze social media

Obecnie młodzi ludzie, mówiąc internet, zwykle mają na myśli media społecznościowe, z których, jak pokazują liczne dane, korzystają chętnie i często. Wśród nich niezmienne króluje… Facebook, a tuż za nim plasują się: YouTube i Facebook Messenger. Na uwagę zasługują również dwa kanały, które podbiły serca młodych ludzi w ostatnich latach. Mowa tu oczywiście o Tik-Toku i Instagramie.

5. Siecioholizm - uzależnienie od internetu

Korzystanie z internetu niestety może mieć również swoje ciemne strony. Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne ok. 6% osób korzystających z Internetu zmaga się z uzależnieniem. Co ciekawe, w Chinach znajduje się specjalistyczny ośrodek dla osób uzależnionych od korzystania z internetu.

Wybierz UPC WIFI POD

i wzmocnij sygnał wifi w domu!

6. Czy internet działa wszędzie?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście przecząca. Mimo to dla wielu osób może być zaskakujący fakt, że internet w standardzie 5G dostępny jest na… Mount Everest! Podobno działa również całkiem dobrze nawet na samym szczycie góry.

ilustracja - młody człowiek z laptopem

7. Pierwsza reklama internetowa

Internet jest nie tylko doskonałym źródłem informacji i narzędziem umożliwiającym sprawną i szybką komunikację, ale również platformą dla reklamodawców. Pierwsza reklama w internecie pojawiła się 27 października 1994 r. w formie statycznego, czarnego prostokąta z hasłem zachęcającym do kliknięcia. Co ciekawe, reklama ta charakteryzowała się świetnym współczynnikiem klikalności, bo o wysokości aż 44% – dziś o takich wynikach reklamodawcy mogą sobie tylko pomarzyć.

8. Pierwszy język programowania

Pierwszym językiem programowania był Fortran, który został stworzony w latach 50. ubiegłego wieku przez pracownika IBM. Początkowo był on wykorzystywany wyłącznie w celach matematycznych, a dopiero później służył on stricte do programowania. Co ciekawe, niekiedy nadal jest on wykorzystywany.

9. Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa

Niegdyś szukanie informacji było znacznie utrudnione – służyła do tego przede wszystkim encyklopedia. Obecnie jej funkcję przejął internet, który znacznie szybciej potrafi dostarczyć odpowiedź na nurtujące nas pytania i wątpliwości. W takiej sytuacji najczęściej swoje kroki kierujemy do wyszukiwarki. Polacy najchętniej korzystają z wyszukiwarki Google, który jest prawdziwym monopolistą na naszym rynku (ok. 92% udziału). Z kolei w Rosji większą popularnością cieszy się Yandex, a w Chinach wyszukiwarka Baidu. Niemniej jednak na większości rynków króluje Google.

10. Ile zdjęć codziennie wrzucamy do sieci?

Nie da się ukryć, że żyjemy w erze obrazkowej – to właśnie content graficzny przemawia do nas najbardziej (co powiązane jest z fenomenem takich mediów społecznościowych jak Instagram czy Tik-Tok). Codziennie wrzucamy do sieci aż… 500 milionów zdjęć, w tym przede wszystkim na serwisy społecznościowe. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że ta liczba z roku na rok będzie się stale zwiększać.

Data publikacji: 16.02.2022

Sprawdź pozostałe artykuły!